Статии и енциклопедии

Цинк

Цинк

Цинк

Недостигът на цинк често се среща при хора, които се хранят с ниско съдържание на белтъчини и вегетарианска диета. Научете повече за цинка и прочетете пълното описание...

Описание

Цинк

Ползи от консумацията и роля в организма: 

Цинкът е важен минерал, който се съдържа във всички телесни клетки. Той е от съществено значение за нормалното функциониране на имунната система. Играе роля в клетъчното делене, клетъчния растеж, заздравяването на рани и разграждането на въглехидратите.

Необходим е и за обонянието и вкуса. Подобрява функцията на инсулина и също така е от съществено значение за растежа и развитието в детска възраст.

 

Недостиг и симптоми: 

Недостигът на цинк често се среща при хора, които се хранят с ниско съдържание на белтъчини и вегетарианска диета. Често срещаните симптоми на недостиг включват:

  • Често срещани инфекции,

  • косопад,

  • нарушен апетит,

  • проблеми с усещането за вкус,

  • проблеми с обонянието,

  • кожни рани,

  • забавен растеж и развитие,

  • лошо зрение в тъмното,

  • продължително зарастване на наранявания.

 

Препоръчителна дневна доза: 

Децата (1-3 години) се нуждаят от 3,0 мг цинк дневно.

Децата (4-6 години) се нуждаят от 5,0 мг цинк дневно.

Децата (7-9 години) се нуждаят от 7,0 мг цинк дневно.

Децата (10-12 години) се нуждаят от 7,0-9,0 мг цинк дневно.

Децата (13-14 години) се нуждаят от 7,0-9,5 мг цинк дневно.

Юноши (15-18 години): момичетата се нуждаят от 7,0 мг цинк дневно, а момчетата - от 10,0 мг цинк дневно.

Възрастни: жените се нуждаят от 7,0 мг цинк дневно (бременните жени - 10 мг, кърмачките - 11 мг), а мъжете - от 10,0 мг цинк.

Странични ефекти или предозиране: 

Предозирането с цинк може да причини коремни спазми, диария и повръщане. Тези симптоми най-често се появяват в рамките на 3 до 10 часа след предозирането. Симптомите изчезват в рамките на кратко време след спиране на приема на цинк. Прекомерният прием може да доведе до недостиг на мед или желязо.

Добър източник на хранителни вещества: 

Добър източник на цинк са животинските протеини. Говеждото, свинското и агнешкото месо съдържат по-големи количества цинк от рибата.

Ядките, бобовите растения и дрождите също са отлични източници на цинк.

Плодовете и зеленчуците не са добри източници на цинк, тъй като организмът ни не може да използва цинка от растителните протеини.

Той се съдържа и в повечето мултивитаминни и минерални добавки и в някои лекарства без рецепта (таблетки за смучене и спрейове за нос).

 

Знаехте ли, че? 

Цинкът играе важна роля в производството на хормони, включително в повишаването на нивата на тестостерон, който играе важна роля както в мъжкия, така и в женския организъм. Той оказва влияние върху женските полови хормони и също така участва в образуването и освобождаването на яйцеклетки във и от яйчниците.

Той е от съществено значение за производството на естроген и прогестерон при жените. Това са хормони, които поддържат репродуктивното здраве на жените. Твърде високите или твърде ниските нива на естроген могат да причинят менструални проблеми, промени в настроението, настъпване на ранна менопауза, безплодие и евентуално дори повишен риск от развитие на някои видове рак.