Статии и енциклопедии

Кокосово олио (Cocos nucifera)

Кокосово олио (Cocos nucifera)

Кокосово олио (Cocos nucifera)

Кокосовото олио ни помага да отслабнем, унищожава бактерии, вируси и гъбички, подобрява здравословното ниво на холестерола в кръвта и овлажнява кожата. Научете повече за кокосовото олио и прочетете пълното описание...

Описание

Кокосово олио

Кокосовото олио се извлича от:

Наименование на растението: 

Кокосова палма

Латинско наименование на растението: 

Cocos nucifera

Други наименования на олиото: 

/

 

Общо описание на растението и производствения процес: 

Кокосовата палма е растение, което може да достигне до 30 метра височина. В тропическия климат тя е известна като най-важното култивирано растение и може да живее до 100 години. Плодът на кокосовата палма е кокосов орех, който може да тежи до 3 килограма.

Кокосовото олио е хранително масло, което се извлича от ядката или сърцевината на кокосовия орех. То може да бъде произведено по два начина - чрез суха или мокра обработка. Мократа обработка на кокосово олио не е много разпространена, тъй като изисква използването на професионално и скъпо оборудване или съдове. По-разпространеният метод на производство е сухата обработка, която включва отделяне на месестата част от кокосовата черупка с помощта на топлина - това позволява достъп до копрата (частта от кокосовия орех, която съдържа по-големи количества масло). Ефективността на процеса на извличане на олиото се влияе и от правилното събиране на кокосовия орех. Кокосовият орех трябва да е на възраст между 2 и 20 месеца.

Върджин кокосовото олио може да се произвежда от прясно кокосово мляко, сърцевина или остатъци. Производството от прясна сърцевина включва мокро смилане или изсушаване на остатъка. Олиото може да се извлече и чрез ръчно пресоване. Кокосовото олио е бяло на цвят, докато пречистеното масло е жълтеникаво на цвят.

Рафинираното кокосово олио се извлича от копра, която се пресова в нагрята хидравлична преса, за да се извлече маслото.

То съдържа голямо количество мазнини, протеини и въглехидрати.

 

Употреба на олиото:  

Кокосовото олио е изключително популярно в кулинарията като заместител на други, по-малко здравословни масла.

То се използва широко и за козметични цели, често в сапуни, и като овлажнител за грижа за кожата.

То може да ни помогне в процеса на отслабване, да убие бактериите, вирусите и гъбичките, да подобри здравословните нива на холестерола в кръвта, да овлажни кожата и да я предпази от нахлуването на микроорганизми.

 

Рецепти: 

Кокосовото олио е идеално за борба със сухата кожа на ръцете. За да приготвите крем за ръце с кокосово олио и лавандула, ще ви трябват:

  • 4 супени лъжици кокосово олио,
  • 4 супени лъжици бадемово масло,
  • 3 супени лъжици пчелен восък,
  • 6 супени лъжици глицерин,
  • 6 капки лавандулово масло.

 

Комбинирайте пчелния восък с кокосовото олио и бадемовото масло в купа и поставете на водна баня. След като съставките се разтопят, бавно добавете глицерина. Отстранете от котлона и разбъркайте, за да се получи кремообразна текстура. Разбъркайте лавандуловото масло. Съхранявайте готовия крем на хладно място.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Мастните киселини в кокосовото олио повишават концентрацията на кетони в кръвта, което предотвратява появата на болестта на Алцхаймер. Болестта на Алцхаймер е най-честата причина за деменция в световен мащаб и се среща предимно при възрастни хора.