Статии и енциклопедии

Витамини от група В - изключително важни за доброто психическо състояние.

Витамини от група В - изключително важни за доброто психическо състояние.

Витамини от група В - изключително важни за доброто психическо състояние.

Витамините от група В са много важни за здравето на косата, ноктите, кожата и психическото състояние. Вижте симптомите на недостиг тук!

Описание

Витамин В означава група витамини. В храната витамините от група В никога не се срещат поотделно, а още по-малко групирани като цели групи. Терминът "витамин" произлиза от латинските думи vita (живот) и amin (съдържащ азот).

 

Съществуват над 20 витамина от група В. Най-известните са витамините В1 (тиамин), В2 (рибофлавин), В6 (пиридоксин), В5 (пантотенова киселина), В3 (ниацин), В7 (биотин), фолиева киселина (В9) и витамин В12 (кобаламин).

 

Витамините от група В играят важна роля за:

  • метаболитните процеси, които се извършват в човешкото тяло,
  • нервната система,
  • мускулите,
  • кожата,
  • косата,
  • очите, устата и
  • черния дроб.

 

Как да разпознаем недостига на витамини от група В?

Повишените нужди от витамини и минерали обикновено се появяват при:

  • бременните и кърмещи жени,
  • децата и юношите,
  • възрастните хора,
  • вегетарианците,
  • пушачите,
  • активните спортисти.

 

Дефицитът на витамини от група В обикновено се проявява като:

  • косопад,
  • по-бързо посивяване,
  • анемия,
  • депресия,
  • груба, напукана и люспеста кожа,
  • потиснатост,
  • повишени нива на холестерола в кръвта.

 

Витамин В1 - ТИАМИН

Витамин В1 е много важно хранително вещество за мозъка, нервите и сърцето. Същевременно той играе важна роля за увеличаване на паметта и подобряване на настроението. Най-бързият начин за дефицита на този витамин е, ако ядете много сладкиши или бърза храна. Той се съдържа в маята, месото, неолющения ориз, зеленчуците, плодовете и ядките. Ако имаме недостиг, се чувстваме уморени и раздразнителни. Стомахът също се разстройва, което влошава безсънието, което често се появява, когато имаме недостиг на този витамин.

 

Витамин B2 - РИБОФЛАВИН

Витамин В2 участва в извеждането на фосфора от кръвта и освобождаването на енергия в организма. Недостигът на този витамин може да се прояви и в зрителни смущения, уморени и парещи очи, липса на концентрация или кожни възпаления.

Рибофлавинът (витамин В2) обикновено засяга предимно по-възрастните хора. Този витамин се характеризира с това, че е много чувствителен към светлината и само след три часа на светло храната може да загуби витамин В2.

Най-много от него се съдържа в млякото, маята, карантиите, зеленчуците и сиренето.

 

Витамин В3 - НИАЦИН

Витамин В3 намалява холестерола, поддържа здравето на стомашно-чревния тракт, облекчава болките при мигрена, подобрява кръвообращението и придава здрав вид на кожата. Витамин В3 е необходим и за производството на половите хормони и за нервната система.

Недостигът му може да доведе до лющене на кожата, напукване и пигментиране на кожата по частите на тялото, изложени на светлина, мускулна слабост, замаяност и проблеми с паметта. Някои хора са алергични към прекомерни количества витамин В3 и трябва да бъдат особено внимателни, когато го приемат.

Той се съдържа в дрождите, рибата, пълнозърнестите продукти, броколите, морковите, глухарчето, доматите, картофите и всичко останало.

 

Витамин В5 - ПАНТОТЕНОВА КИСЕЛИНА 

Витамин В5 е много важен за организма ни, тъй като недостигът му се проявява като умора, депресия, безсъние и загуба на апетит. Той също така забавя процеса на стареене и влияе върху жизнеността на организма ни.

Пантотеновата киселина се съдържа в много храни, а също така се произвежда от бактериите в червата ни. Витамин В5 е водоразтворим и играе ключова роля в процеса на производство на енергия.

 

Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) е разрешил следните здравни претенции за витамин В5, а именно Пантотеновата киселина допринася за:

  • нормалната умствена дейност,
  • нормалното протичане на метаболизма и производството на енергия,
  • нормалния синтез и метаболизъм на стероидни хормони, витамин D и някои невропредаватели.

Дефицитът на този витамин обикновено не се проявява, но ако това се случи (напр. при недохранване), симптомите ще са парене в краката, безсъние, податливост на инфекции, повръщане и гадене.

Витамин В5 се съдържа главно в месото, граха, авокадото, ръженото брашно, яйцата и бобовите растения.

 

Витамин В6 - ПИРИДОКСИН

Витамин В6 участва в метаболизма на аминокиселините, мазнините и въглехидратите, които са важни източници на енергия. Необходим е за доброто състояние на кръвта, имунната система и нормалния метаболизъм на протеините. Европейският орган за безопасност на храните, EFSA, също е обосновал твърденията, че този витамин допринася за:

  • нормалното протичане на метаболизма и производството на енергия и нормалното протичане на метаболизма на белтъчините и гликогена,
  • нормалното функциониране на нервната система и поддържането на нормалната психична функция,
  • нормалната функция на имунната система и намаляването на чувството на отпадналост и умора,
  • регулирането на хормоналната дейност и нормалното образуване на червени кръвни телца,
  • нормалния синтез на цистеин и нормалния метаболизъм на хомоцистеина.

 

Витамин В6 обикновено се приема в достатъчни количества чрез храната. Въпреки това, ако се появи недостиг, той може да причини анемия, мозъчни аномалии и припадъци, депресия, объркване и дерматит.

Витамин В6 се съдържа в бананите, пилешкото месо, лещата, броколите, спанака, сьомгата, картофите и др.

 

Витамин B7 - БИОТИН

Витамин В7 е важен за поддържането на здравето на кръвните клетки, нервната тъкан, кожата, косата, потните жлези, костния мозък и мъжките полови жлези.

Биотинът се съдържа в дрождите, черния дроб, сьомгата, карфиола, зеленчуците, бобовите растения, морковите, яйцата, сардините и списъкът може да бъде продължен.

Недостигът на биотин може да причини кожни обриви, косопад, висок холестерол и сърдечни проблеми. Неврологичните симптоми на недостиг при възрастни включват депресия, безсилие, халюцинации, изтръпване и мравучкане.

 

Витамин В9 - ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА

Фолиевата киселина е известна най-вече като вещество, свързано с бременността и затварянето на невралната тръба. Наименованието идва от латинската дума folium, която означава лист. Листните зеленчуци също са основен източник на фолиева киселина в храната.

Освен че се препоръчва за употреба по време на бременност,фолиевата киселина има положителен ефект и върху сърдечните заболявания, анемията, рака на маточната шийка, остеопорозата и депресията. Тя участва в производството на серотонин (хормона на щастието), норепинефрин и допамин, които са отговорни за предаването на нервните стимули.

Фолиевата киселина се съдържа най-много в боба, зеленолистните зеленчуци (маруля, магданоз, спанак), портокалите, черния дроб, маята, лешниците, цвеклото. Фолиевата киселина е много чувствителна към високи температури и светлина, затова плодовете и зеленчуците, съдържащи фолиева киселина, трябва да се консумират сурови или сготвени за много кратко време.

 

Витамин В12 - КОБАЛАМИН

Витамин В12 има много голяма молекула и е слабо разтворим във вода. Това го прави труден за усвояване от червата. При здрави хора витаминът се свързва с белтъчно вещество, отделяно от лигавицата на стомаха. Полученото съединение е добре разтворимо във вода и следователно се абсорбира добре от червата. Черният дроб е основното хранилище на витамин В12. Вегетарианците, които не консумират мляко и яйца, често страдат от недостиг на витамин В12.

Витамин В12 (кобаламин) е от съществено значение за изграждането на нови клетки, червени и бели кръвни клетки, клетки в червата и космените фоликули. Той е важен и за поддържането на здрава нервна система. Недостигът му може да доведе до замаяност, изтощение, анемия и нередовна менструация.

Витамин В12 не се съдържа в нито една растителна храна, поне не във форма, която е подходяща за хората. Ако се налага да го замените, консултирайте се с Вашия лекар.

 

Врагове на витамините от група В

Най-големият враг на витамините от група В е захарта, която променя чревната флора, така че чревните бактерии вече не могат да произвеждат собствени витамини от група В. Други врагове са, ако имате общи проблеми с червата, пиете твърде много алкохол или сте пушач.

Увеличените количества захар в храната сериозно увреждат и променят чревната флора, така че чревните бактерии вече не могат да произвеждат собствени витамини от група В.

 

Какво представлява В-комплексът?

В комплекс е безопасна и ефективна хранителна добавка, която в 1 капсула съдържа :

Витамин В1, тиамин 1,28 мг (116,3% от ПДП*);

Витамин В2, рибофлавин 1,40 мг (114,2% от ПДП*);

Витамин В6 1,64 мг (117,1% от ПДП*);

Витамин В12 кобаламин 1 μg (40% от ПДП*);

200 μg фолиева киселина (100% ПДП*);

Витамин В5, пантотенова киселина 5,52 мг (92% ПДП*);

Витамин В3, никотинамид 18 мг (112,5% от ПДП*);

Витамин С, аскорбинова киселина 60 мг (75% ПДП*);

Bиотин 150 мг (300% ПДП*);

Витамин Е ацетат 6,7 мг (55,8% от ПДП*).

* Препоръчителна дневна доза RDA.

 Бременните жени и кърмачките също могат да приемат тази хранителна добавка.

 

Търсите страхотна оферта за витамин В комплекси? Проверете нашата оферта тук »

(Източник: bodieko.si, e-vitamin.si, nutris.org, wikipedija.org, virde.cz)