Статии и енциклопедии

Витамин Е

Витамин Е

Витамин Е

Витамин Е се състои от редица антиоксиданти, които помагат на организма да се защити от свободните радикали. Вижте страхотните му ефекти тук!

Описание

Витамин Е е мастноразтворим витамин. Той се съдържа най-вече в студено пресованите масла, ядките, авокадото, морските дарове, зърнените храни, месото, птичето месо, яйцата, плодовете, зеленчуците и маслото от пшеничен зародиш.

Витамин Е се състои от редица антиоксиданти, които помагат на организма да се защити от свободните радикали, на които сме изложени от замърсяването и добавките в храната. Известно е също, че витамин Е предотвратява развитието на дегенеративни заболявания като сърдечни болести, артрит, диабет и рак. Ако консумирате достатъчно витамин Е, кожата ви ще изглежда по-млада и сияйна, а също така предотвратява появата на бръчки.

Можете да разпознаете недостига на витамин Е по следните признаци: умора, преждевременно стареене, разширени или възпалени разширени вени и рани, които заздравяват много бавно.

 

Защо се използва витамин Е?

  • Витамин Е рядко се използва за лечение на недостиг на този витамин, но може да се появи при хора с определени генетични нарушения и при недоносени деца с много ниско тегло при раждане.
  • Някои хора използват витамин Е за лечение и профилактика на заболявания на сърцето и кръвоносните съдове, включително втвърдяване на артериите, сърдечни пристъпи, болки в гърдите, болки в краката от запушени артерии и високо кръвно налягане.
  • Витамин Е се използва и за лечение на диабет и неговите усложнения. Използва се за предотвратяване на рак, особено на рак на белия дроб и устната кухина при пушачи; рак на дебелото черво, полипи и рак на стомаха, простатата и панкреаса.
  • Някои хора използват витамин Е при заболявания на мозъка и нервната система, включително болест на Алцхаймер и други деменции, болест на Паркинсон, нощни крампи, синдром на неспокойните крака и епилепсия, заедно с други лекарства. Витамин Е се използва и при болестта на Хънтингтън, както и при други видове заболявания, засягащи нервите и мускулите.
  • Жените използват витамин Е за предотвратяване на усложнения в края на бременността от високо кръвно налягане (прееклампсия), предменструален синдром (ПМС), болезнена менструация, синдроми на менопаузата, ускорен пулс, свързан с рак на гърдата и кисти на гърдата.
  • Понякога витамин Е се използва за намаляване на вредните ефекти от лечението, като диализа и радиация. Използван е и за намаляване на нежеланите странични ефекти на лекарства, като например косопад при хора, приемащи доксорубицин, и белодробни увреждания при хора, приемащи амиодарон.
  • В някои случаи витамин Е се използва и за подобряване на физическата издръжливост, повишаване на енергията, намаляване на мускулните увреждания след физически упражнения и подобряване на мускулната сила.
  • Витамин Е се използва и при катаракта, астма, респираторни инфекции, кожни заболявания, стареене на кожата, изгаряния, муковисцидоза, безплодие, импотентност, синдром на хроничната умора (СХУ), пептични язви, при някои наследствени заболявания и за предотвратяване на алергии.
  • В козметиката витамин Е се използва в кремове за предотвратяване на стареенето и защита на кожата.


Как действа витамин Е?

Витамин Е е основен витамин, необходим за правилното функциониране на много органи в тялото. Той е и антиоксидант. Това означава, че спомага за забавяне на процесите, които увреждат клетките.

 

Препоръчителен прием на витамин Е.

Витамин Е може да се приема през устата или през кожата. Препоръчителната дневна доза за повечето хора е до 15 мг (приблизително 8 мг за жени и 10 мг за мъже) на ден, като при тази доза не се наблюдават странични ефекти.

Витамин Е може да бъде опасен, ако перорално се приема твърде висока доза. Той може да причини гадене, диария, коремни спазми, умора, гадене, главоболие, замъглено зрение, обриви, синини и кървене.
 

По време на бременност и кърмене витамин Е трябва да се приема в безопасни дневни дози, за предпочитане чрез безопасни храни. Въпреки това не се препоръчва консумацията му в големи количества.


Дозировката на витамин Е може да бъде подвеждаща. Настоящите насоки показват диетичния референтен прием (DRI) и горната допустима граница (UTL) за витамин Е в милиграми. Въпреки това повечето продукти все още се етикетират в международни единици (IUS).