Статии и енциклопедии

Ванилия (Vanilla planifolia)

Ванилия (Vanilla planifolia)

Ванилия (Vanilla planifolia)

Редовната консумация на ванилия може да намали нивата на лошия холестерол в организма. В резултат на това се намалява и рискът от сърдечносъдови заболявания, тъй като холестеролът може да доведе до атеросклероза и образуване на кръвни съсиреци. Научете повече за ванилията и прочетете пълното описание...

Описание

Ванилия

Латинско наименование:  

Vanilla planifolia

Използваема част: 

Стръка

Други наименования: 

/

 

Обща характеристика и история: 

Ванилия е наименованието на шушулката на растение от рода Vanilla, което произхожда от Мексико. Съществуват няколко вида ванилови растения, но днес в света се отглеждат основно три вида. Това са V. planifolia, която се отглежда в Мадагаскар, Реюнион и други тропически райони покрай Индийския океан, V. tahitensis, която се отглежда покрай южната част на Тихия океан, и V. pompona, която се среща в Централна и Южна Америка и Индия. Това е втората най-скъпа подправка в света (на първо място е шафранът).

Популярно е мнението, че народът тотонако, обитавал източното крайбрежие на Мексико, е първият, който е култивирал ванилията. Според митологията на тотонако тропическата ванилия се е родила, когато принцеса Ксанат, на която баща ѝ забранил да се омъжи за простосмъртен, избягала в гората с любимия си. И двамата били хванати и обезглавени. Когато кръвта им докоснала земята, от нея израснало първото тропическо растение ванилия.

До средата на XIX в. Мексико е основният производител на ванилия. През 1819 г. френски предприемачи изпращат ванилия на Реюнион и Мавриций с надеждата да започнат производство на ванилия там. След като Едмон Албиус открива как да опрашва цветовете бързо и ръчно, ванилията започва да процъфтява.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Ванилията може да се използва в кулинарията под три форми: като екстракт, на прах и като шушулка.

Ароматизирането на храни с ванилия може да се постигне чрез добавяне на екстракт от ванилия или чрез варене на ванилови шушулки. Натуралната ванилия придава на храната (особено на десертите) характерния жълтеникав цвят и силен ароматен вкус. Основната употреба на ванилията е при приготвянето на ванилов сладолед.

Често се използва за подобряване на вкуса на карамела и кремообразното кафе.

В козметичната индустрия ванилията се използва като ароматизатор за много козметични продукти, с изключение на използването ѝ в парфюми.

Приложение за медицински цели: 

Редовната консумация на ванилия може да намали нивата на лошия холестерол в организма. В резултат на това се намалява и рискът от сърдечносъдови заболявания, тъй като холестеролът може да доведе до атеросклероза и образуване на кръвни съсиреци.

От векове ванилията се използва за предотвратяване на възпаления в организма. Тя е ефективно средство за лечение на възпаление на черния дроб, а също така помага за облекчаване на симптомите на артрит, подагра и други възпалителни заболявания.

Заради многобройните си лечебни ефекти върху кожата и косата тя често се включва в продуктите за грижа за кожата и косата.

Действа антибактериално, затова може да се използва и за подпомагане на лечението на акне.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Ванилията в ароматерапията има пряко въздействие върху мозъка, като осигурява усещане за спокойствие и намалява стреса.