Статии и енциклопедии

Валериана, известна също като лечебна дилянка

Валериана, известна също като лечебна дилянка

Валериана, известна също като лечебна дилянка

Валерианата се използва най-често за лечение на нарушения на съня, особено при недоспиване. Познавате ли и другите нейни действия?

Описание

Валерианата, или Valeriana officinalis на латински, е многогодишно тревисто растение с височина от 25 до 120 см.

 

Някои хора я наричат още лечебна дилянка. Среща се почти навсякъде по света и е била използвана от древногръцките и римските лекари. Използвали са я за лечение на лошо храносмилане, при проблеми с менструацията и за отвеждане на вода.

Едва през XVIII век е открито успокояващото действие на валерианата. Основните лечебни приложения на валерианата са корените, от които се извлича екстрактът. Корените се извличат през септември и октомври.

Миризмата на валериана напомня на стари чорапи. Въпреки това тя може да се похвали със способността си да успокоява тревожността и да отпуска и успокоява ума, което позволява спокоен сън.

Валериана и нейните приложения:

  • Валерианата се използва най-често за лечение на нарушения на съня, особено в случаи на безсъние. Обикновено се комбинира с хмел, маточина или други билки, които предизвикват сънливост.
  • Валерианата се използва и при състояния, свързани с тревожност и психологически стрес, включително астма, раздразнителност, страх от болести (хипохондрия), главоболие, мигрена и стомашни проблеми.
  • Някои хора използват валериана при депресия, епилепсия, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD) и синдром на хроничната умора (CFS).
  • Тя може да се използва и при болки в мускулите и ставите. Някои жени използват валериана при менструални спазми и симптоми, свързани с менопаузата, включително ускорен сърдечен ритъм и тревожност.
  • Понякога валериана под формата на етерично масло се добавя към вани, за да помогне при безпокойство и нарушения на съня.
  • В производството екстрактите и маслата от валериана се използват като ароматизатори в храни и напитки.


Как функционира Валерианата?


Валерианата действа успокоително на мозъка и нервната система.

Нарушения на съня (безсъние). Някои изследвания показват, че валерианата не действа толкова бързо, колкото "сънотворните". Понякога са необходими няколко дни до 4 седмици прием на валериана, за да се види ефектът върху безсънието.

Безпокойство. Има противоречиви и недостатъчно данни за ефективността на валерианата при безпокойство. Някои хора съобщават, че според тях тя намалява стреса в социални ситуации. Други проучвания обаче показват, че тя няма ефект върху това.

Депресия. Някои ранни изследвания показват, че валериана плюс жълт кантарион подобряват симптомите на депресия.

Безпокойство. Специфична комбинация е екстрактът от 160 листа валериана и 80 мг екстракт от маточина (Euvegal forte, Schwabe Pharmaceuticals). Тази комбинация е изпробвана за намаляване на симптомите на силно безпокойство (безсъние) при деца под 12-годишна възраст. Първоначалните резултати показват, че може да е ефективна, но за да се докаже това, са необходими допълнителни изследвания.

Менструални нарушения (дисменорея). Ранни изследвания показват, че приемът на валериана три пъти дневно намалява болката и менструалния цикъл.

Стрес. Ранни изследвания показват, че приемът на 600 мг валериана в продължение на 7 дни понижава кръвното налягане, сърдечния ритъм и чувството за натиск, ако човек е подложен на стрес. Други изследвания показват, че приемът на 100 мг преди представление, пред публика, намалява чувството на тревожност. Друго проучване установява, че приемът на лекарство, съдържащо комбинация от валериана и маточина, намалява тревожността, причинена от стрес, при ниски дози, но увеличава тревожността, когато се приема в по-високи дози.

 

Употреби и предупреждения при употребата на валериана


Необходими са повече доказателства, за да се докаже, че валерианата е ефективна. Клинични проучвания съобщават, че валерианата е безопасна за употреба за медицински цели при 12 000 души, които са тествали екстракта в продължение на 28 дни.


Въпреки това той има и някои нежелани странични ефекти като главоболие, раздразнителност и умора. Препоръчва се да не се използва по време на бременност и кърмене, преди операция, в комбинация с алкохол, в комбинация с други сънотворни (може да предизвика прекомерна сънливост).