Пикочни пътища
Пикочни пътища
Пикочните пътища са тясно свързани със стомашно-чревния тракт, тъй като заедно те се грижат за отстраняването на химикалите, от които тялото не се нуждае. Научете повече за пикочните пътища и прочетете тази статия.
Пикочни пътища
Наименование на органа:
Пикочни пътища
Латинско наименование на органа:
/
Описание на органа:
Пикочната система се нарича също уропоетична система. Функцията ѝ е да произвежда и отстранява урината от тялото. Пикочната система включва следните органи:
- Бъбрекът е орган, разположени в коремната кухина, а основната му функция е да филтрира водоразтворимите отпадъчни продукти от кръвта в урината. Следователно урината се концентрира в бъбреците.
- Уретерът е пикочният канал, който започва в бъбречния мехур и завършва в пикочния мехур.
- Пикочният мехур е орган, разположен в предната част на таза, като основната му функция е да съхранява урината. Когато пикочният мехур е пълен, той прилича на балон по форма, а когато е празен, той се свива.
- Уретрата е крайната част на пикочните пътища, която завършва в преддверието на влагалището при жените и в края на главичката на пениса при мъжете.
Болести, които най-често засягат органа:
- Уретритът или възпалението на уретрата е инфекциозно заболяване, причинено от вируси или бактерии. Причинява се също от полово предавани бактерии и се проявява със симптоми, които се различават в зависимост от пола. Обикновено се лекува с антибиотици, аналгетици и консумация на сок от червена боровинка.
- Уринарна инконтиненция означава невъзможност за задържане на урина. Среща се два пъти по-често при жените, отколкото при мъжете и се характеризира с частична или пълна невъзможност за задържане на урина. Може да бъде причинено от лекарства, обикновено се появява в напреднала възраст и може да се появи в резултат на слабост на пикочния мехур и атрофия на уретрата. Може да се предотврати чрез изпълнение на упражнения на Кегел.
- Ракът на простатата е вторият най-разпространен и често фатален рак при мъжете. Около 60-70% от всички мъже на възраст над 80 години са диагностицирани с рак на простатата. Причината за образуването му все още не е известна, но наследствеността допринася много за развитието му.
Симптоми на проблеми с органа:
- Често уриниране,
- усещане за парене при уриниране,
- наличието на кръв в урината,
- невъзможност за задържане на урина,
- болка в долната част на корема,
- неконтролирано уриниране по време на кашлица,
- неменструално вагинално кървене
- повишена телесна температура,
- тежко дишане,
- загуба на апетит.
Храна, която има благоприятен ефект върху органа:
За поддържането на здрави пикочни пътища, изберете храни като червени чушки, зеле, карфиол, чесън, лук, ябълки, боровинки, къпини, малини, ягоди, череши, червено грозде, яйчен белтък, риба и зехтин.
Можем да направим много и с прием на достатъчни количества вода, съобразено с телесното тегло и физическата ни активност.
Интересни факти за органа:
- Бъбреците ни помагат да балансираме нивото на витамини, минерали, протеини и съдържание на мазнини в кръвта.
- Пикочните пътища са тясно свързани със стомашно-чревния тракт, тъй като заедно те се грижат за отстраняването на химикалите, от които тялото не се нуждае.
- Урината също съдържа витамини и минерали, от които тялото ни не се нуждае (излишък).
- Човешкият пикочен мехур е голям приблизително колкото средностатистически човешки мозък.
- Левият бъбрек е разположен по-високо от десния.
- Един от най-интересните факти за пикочните пътища е, че човешкият пикочен мехур има вместимост до 400 мл урина.
- Кожата също се счита за част от отделителната система, която също участва в отстраняването на токсините от тялото.
- Урината е отличен източник на азот за растенията, но трябва да се разрежда.