Статии и енциклопедии

Ходило

Ходило

Ходило

Знаете ли, че човешкото стъпало съдържа 26 кости, 33 стави, над 100 сухожилия, мускули и връзки и 250 000 потни жлези? Запознайте се с ходилата и прочетете пълната статия.

Описание

Ходило

 

Наименование на органа:

Ходило

Латинско наименование:

Paedo

 

Описание:

Ходилото е крайната част на долния крайник, която се състои от пет пръста и три групи по-малки кости – задноходилни кости (тарзус): 7 на брой, предноходилни кости (метатарзус): 5 на брой, фаланги на пръстите: 14 на брой. Крайната част на ходилото са стъпалото и ноктите, които са изградени от протеин, наречен кератин.

Ходилото има около 20 къси мускула, които не само имат функция за движение, но също така имат важна функция за осигуряване на сводовете на краката.

Инервира се само от 2 нерва - крайната част на тибиалния нерв и крайната част на перонеалния нерв. Горната артерия на крака е отговорна за кръвоснабдяването на ходилото.

Ходилото има основно 2 функции, статична и динамична. То поема цялата тежест на тялото. Динамичната функция на стъпалото се отнася до ходене, бягане или скачане, при което стъпалото ни повдига, адаптира и смекчава контакта със земята. Можем да кажем, че ходилото служи за движение, баланс и опора.

 

Болести, които най-често засягат ходилата:

  • Диабетното стъпало възниква като усложнение на диабета. Това е увреждане на нервите, нарушение на кръвообращението и инфекция. Резултатът от всичко това е увреждане на тъканите или рана, която в краен случай може да доведе дори до ампутация на крайник. Проблемът се среща при 1/5 от всички диабетици, а за болния това означава месеци обездвижване. Лечението е продължително и успехът не винаги е гарантиран, затова е добре да се погрижите за профилактиката.
  • Удебелената кожа най-често се появява по краката и е резултат от продължителен натиск върху кожата на ходилото. За щастие може да бъде избегната. Добре е малко „да разходите“ новите си обувки, преди да ги носите на по-дълги разстояния.
  • Мазолите най-често се появява на краката (особено на възглавничките или пръстите). Ако засегнат по-дълбоките слоеве на кожата, могат да бъдат много болезнени. Мазолите също могат да бъдат избегнати.
  • Гъбичната инфекция на ходилата е изключително често срещан проблем, който се появява особено през лятото. Заразяваме се с гъбички предимно в басейните и тъй като са упорити, е наистина трудно да се отървем напълно от тях.

 

Симптоми на проблеми с ходилата:

  • Болка при ходене,
  • рана, която не зараства или зараства бавно,
  • лющене на кожата на ходилото,
  • наличие на зачервяване или сърбеж на ходилото,
  • напукана кожа,
  • деформирано ходило.

 

Храна, която има благоприятен ефект върху ходилата:

Можем да помогнем на ходилата си най-вече като подобрим кръвообращението в тялото по естествен начин. Това може да се постигне със следните храни: кайенски пипер, боровинки, риба, джинджифил, чесън, гинко билоба, портокали, тиквени семки, ядки и диня.

Интересни факти за ходилата:

  • Знаете ли, че човешкото стъпало съдържа 26 кости, 33 стави, над 100 сухожилия, мускули и връзки и 250 000 потни жлези?
  • Хората имат 10 пръста на краката си, а някои може да имат допълнителни 2, което се нарича полидактилизъм. Среща се при около 1-2 на всеки 1000 деца.
  • Ноктите на краката растат с около 1 мм на месец. Следователно са необходими около 6 месеца, за да се развие нов нокът.