Статии и енциклопедии

Жълта тинтява (Gentiana lutea)

Жълта тинтява (Gentiana lutea)

Жълта тинтява (Gentiana lutea)

Тинтявата се смята за кралица на горчивите билки, тъй като горчивият ѝ вкус се усеща дори когато е разредена в съотношение 1:12 000. Научете повече за нея и прочетете пълното описание...

Описание

Жълта тинтява  

Латинско наименование:  

Gentiana lutea

Използваема част: 

Коренът и изсушените подземни части на растението.

Други наименования: 

Горчив корен, едра горчивка, жълта линцура, кантарион, линцура, посечено биле

 

Обща характеристика и история: 

Името на жълтата тинтява (Gentiana lutea) идва от името на бившия крал на Илирия Гентиус, който пръв открива лечебното ѝ действие. Днес тя се смята за кралица на горчивите билки, тъй като горчивият ѝ вкус се усеща дори при разреждане в съотношение 1:12 000. Класифицирана е в семейството на Тинтявата.

Това е планинско растение, произхождащо от алпийските райони на високите планини в Централна и Южна Европа и Мала Азия, растящо по планинските ливади на височина между 750 и 2 500 м, като на някои места е започнало да се култивира. Растението може да достигне възраст от 60 години. 

Това интересно многогодишно растение е високо от 50 до 150 см, с кафяви или тъмносиви подземни части, които отвътре са жълти. Цъфти през юли или август, понякога през есента, а корените се събират през октомври и ноември. Растението е защитено.

 

Приложение в диетата и употреба:  

Съветът на Европа го класифицира като натурална подправка N2, която може да се добавя към храни в малки количества, с възможно ограничение на растителните активни вещества в крайния продукт. В нашата страна той попада в категория Н, която има същия правен статут като храните.

Тъй като стимулира слюноотделянето, се използва като аперитив.

Най-често се използва за приготвяне на чай (10 щипки изсушени цветове в 1 литър вода и се запарват или варят). От коренището може да се приготви и чай, който се вари 5 минути и след това се пие сутрин на гладно.

Приложение за медицински цели: 
Тинтявата се използва при храносмилателни проблеми, като загуба на апетит, подуване на корема, прекомерни газове в червата, диария, гастрит, киселини и повръщане. Използва се и при треска, истерия и високо кръвно налягане. Някои го използват за предотвратяване на мускулни спазми, премахване на паразити и стимулиране на менструацията.
В древността се е използвала за лечение на чернодробни заболявания и като диуретик.


А знаете ли, че? Скорошни открития:
Съществуват някои научни доказателства, че жълтата тинтява в комбинация с други билки, може да помогне за облекчаване на симптомите на синузит.