Статии и енциклопедии

Обикновен хмел (Humulus lupulus)

Обикновен хмел (Humulus lupulus)

Обикновен хмел (Humulus lupulus)

Хмелът съдържа химикали, подобни на женския хормон естроген, които могат да повлияят на здравословни състояния, свързани с хормоналните промени. Той може да се използва за облекчаване на симптомите на менопаузата. Научете повече за хмела и прочетете пълното описание...

Описание

Обикновен хмел 

Латинско наименование:  

Humulus lupulus

Използваема част: 

Женските съцветия, стъблените издънки

Други наименования: 

Увивен хмел

 

Обща характеристика и история: 

Хмелът е увивно растение, което се характеризира с вертикален растеж. Може да достигне до 10 метра височина. Разпознава се по косматите стъбла и тъмнозелените сърцевидни листа със зъбчати краища. Има характерен горчив вкус. Произхожда от Европа и Западна Азия и се отглежда с търговска цел в цял свят. Съществуват много различни видове хмел. През пролетта могат да се събират ядливите стъбла, които са отлично средство за детоксикация на организма.

Първата известна употреба на хмел за производство на бира датира от IX век. Преди това, въпреки че бирата е била позната, тя се е приготвяла от други растения, които ѝ придават горчив вкус (корен от репей, глухарче, бръшляновидна самобайка, калуна, обикновена черна мента и невен). Скоро след първата си употреба хмелът става най-популярният овкусител за бира. Ечемичните и хмеловите градини са били типични за Средновековието.

Хмелът е бил познат като растение на древните римляни, които са използвали предимно младите издънки на растението за медицински цели.

Приложение в диетата и употреба: 

Хмелът може да се използва по много различни начини. В търговската мрежа хмелът се отглежда с цел варене на бира. Както беше споменато, стъблата могат да се използват като детоксикиращо средство за прочистване на цялото тяло през пролетта. Те могат да се приготвят по същия начин като аспержите.

Шишарките, които по същество са цветовете на женските растения, могат да се използват за приготвяне на запарка, а може да се приготви и тинктура.

Могат също така да се изсушат и да се смелят на прах, който да се добавя към различни храни, при които се желае горчив вкус.

 

Приложение за медицински цели:  

Листата на хмела съдържат химикали, които имат успокояващо действие. Те могат да се използват за облекчаване на стреса, релаксация и безсъние.

Горчивите киселини в хмела имат противовъзпалителен ефект.

Хмелът съдържа химикали, подобни на женския хормон естроген, които могат да повлияят на здравословни състояния, свързани с хормонални промени. Той може да се използва за облекчаване на симптомите на менопаузата.

В китайската медицина хмелът се използва като средство за лечение на инфекции.

Антибактериалното действие на хмела може да се използва и за лечение на акне.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Флавоноидът от хмела понижава телесното тегло и плазмената глюкоза на гладно, така че може да се използва за отслабване.

Австралийско проучване от 2010 г. установява, че комбинацията от хмел и валериана надеждно лекува безсъние, като подобрява качеството на съня и намалява времето, необходимо на човека да заспи.

Хмелът е богат източник на антиоксиданти, които играят важна роля за поддържането на здрава, еластична и млада кожа. Той придава на кожата младежки блясък.