Статии и енциклопедии

Черен оман (Symphytum officinale)

Черен оман (Symphytum officinale)

Черен оман (Symphytum officinale)

Черният оман съдържа алантоин - вещество, известно с това, че гранулира и образува клетки. Той е отличен, когато се използва по цялата кожа, има противовъзпалително и противогъбично действие.

Описание

Черният оман (Symphytum officinale) е силно растящо многогодишно растение с леко окосмени листа, дълги от 12 до 18 см. Цветът е красив синьо-виолетов и с форма на камбанка. Цялото растение достига до два метра височина. Използваемите части на растението за храна са корените и листата. В селското стопанство (дребните фермери - домакинства) се използва като отличен тор - компост за почвата.

 

Черният оман отдавна се използва като лекарство.

Някога черният оман е бил лекарство, използвано предимно от ромите и хората от селските райони, но има много стара репутация като отлично средство за лечение на костни фрактури. В медицинските книги се споменава също, че е отлично средство при вътрешни кръвоизливи и заздравяване на рани, но не и при открити рани или за консумация, тъй като цветовете на черния оман са отровни. Той съдържа хепатотоксични пиролизидинови алакалоиди, които са токсични за черния дроб.

 

Черният оман съдържа алантоин - вещество, известно с това, че гранулира и образува клетки. Поради това употребата на черния оман е целесъобразна, когато се използва външно върху: лекува кожата, отоци, навяхвания, натъртвания, възпалени вени и леки възпаления, както и гъбични поражения по кожата. Ефикасността на това ценно растение е много по-широко приета в съвременния свят.

 

Търсите страхотен мехлем от черен оман? Разгледайте нашата висококачествена оферта.

Растението Черен оман навремето е било използвано за:

За инфузия - направете силен чай от пресни или изсушени листа от черен оман. След това накиснете памучна кърпа в чая и направете компреси върху болезнената област.

Външна употреба - смачкайте листата, накиснете ги например в зехтин, за да се освободят активните съставки, след което нанесете върху кожни лезии като обриви, но не и върху отворена рана или разранена кожа.

Компреси - помагат за заздравяване на отоци, възпаления и рани. Накиснете листата на черния оман в гореща вода и след това увийте омекналите листа в чиста кърпа. Нанесете компреса върху засегнатото място, докато е още топъл.

ДОЗИРОВКА за възрастни: Една нормална чаша чай съдържа около 8 милиграма пиролизидинови алкалоиди. Направете отвара от 2 до 4 грама изсушени корени или 2 до 8 грама изсушени листа три пъти дневно като топла превръзка.

Черния оман подобрява състоянието при:

  • Изгаряния, при които гнойта и гниенето пречат на заздравяването,
  • натъртвания и контузии по кожата,
  • възпаление на вените, особено на вените, натоварени със съсиреци,
  • отоци и навяхвания,
  • леки възпаления и кожа, засегната от гъбични изменения.

 

Добре известната токсичност на черния оман възпира изследователите от по-широко изучаване на лечебните му свойства. Проучванията върху животни потвърждават, че екстрактите лекуват рани и облекчават болката.

 

Странични ефекти и предупреждение

Пиролизидиновите алкалоиди с ненаситено ядро се метаболизират в черния дроб до токсични пиролови метаболити. Незабавната токсичност води до отмиране на чернодробната тъкан, докато хроничната токсичност води до венооклузивна болест, характеризираща се с венозна обструкция и уголемяване на чернодробните клетки. Поради хепатотоксичността на съдържащите се пиролизидинови алкалоиди, черния оман не трябва да се използва за консумация, но може да се използва външно, т.е. върху кожата.

 

Търсите мехлем от черен оман? Вижте нашата оферта тук.