Статии и енциклопедии

Шафранов минзухар (Crocus sativus)

Шафранов минзухар (Crocus sativus)

Шафранов минзухар (Crocus sativus)

Шафранът съдържа големи количества витамин С, който стимулира производството на бели кръвни клетки и е от решаващо значение за производството на колаген, който помага за поддържане на младостта на кожата и за по-бързото зарастване на рани. Научете повече за шафрана и прочетете пълното описание...

Описание

Шафранов минзухар

Латинско наименование:  

Crocus sativus

Използваема част: 

Цветовете, тичинките

Други наименования: 

/

Обща характеристика и история: 

Шафранът е подправка, извлечена от растението Crocus sativus. Той е член на семейството на перуниката, но от десетилетия шафранът е известен и като най-скъпата подправка в света, произхождаща от Югозападна Азия. Името му идва от латинската дума safranum, която се превежда като "жълт". Цветето на шафрана е лилаво на цвят и има три червени тичинки, които се изсушават и след това се използват като подправка и багрило.

Отглеждането и използването на шафрана датира отпреди повече от 3 500 години, но въпреки изключително дългата си история растението и до днес запазва репутацията си на най-скъпата подправка в света. Шафранът е бил луксозна стока - крале, кралици, фараони и монаси са използвали шафранови аромати, носели са рокли с шафранов цвят, добавяли са шафран като подправка към храната си и са се къпели във вода, обогатена с шафран. Търговията с шафран също е била много доходоносна и с нея са се славели най-вече египтяните, римляните, арабите, европейците и азиатците.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Истинският шафран има характерен горчив вкус, а оцветяването му придава на храните златистожълт оттенък. Като кулинарна подправка шафранът е най-популярен в регионите, където се отглежда. В Испания и Португалия той се използва в ястия с риба, морски дарове и месо.

В индийската кухня агнешкото месо се маринова в шафран в продължение на 3 дни, а на някои места шафранът се използва и в комбинация с кардамон за приготвяне на кафе.

Скандинавците използват шафран за приготвяне на хляб.

Шафранът е отлична подправка с кардамон, бадеми, канела, карамфил, кориандър, кимион, мента и ядки.

Приложение за медицински цели: 

Шафранът съдържа големи количества витамин С, който стимулира производството на бели кръвни клетки и е от решаващо значение за производството на колаген, който помага за поддържане на младостта на кожата и за по-бързото зарастване на рани. Тъй като съдържа високи концентрации на желязо, шафранът е отличен естествен помощник за регулиране на нормалното кръвообращение.

Той съдържа и калий, който действа като съдоразширяващо средство, спомагащо за понижаване на високото кръвно налягане, и по този начин също помага за поддържане на сърцето и кръвоносните съдове здрави.

Шафранът може да се приема като хранителна добавка - след 6-8 седмици прием на хранителни добавки, съдържащи шафран, симптомите на депресия трябва да намалеят. Някои проучвания показват, че шафранът е дори по-ефективен от антидепресантите.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Испански проучвания показват, че естествените съединения в шафрана могат да помогнат за предотвратяване на загубата на зрение и дегенерацията на ретината. Едно от веществата в шафрана запазва морфологията на фоторецепторите (механизъм в очите, който ни помага да изучаваме формите на нещата, които гледаме), зрителната реакция и капилярната мрежа. Шафранът предотвратява увреждането на фоторецепторите, което се получава в резултат на оксидативен стрес.

Доказано е също, че шафранът подобрява зрението при по-възрастни хора. В едно проучване са тествани таблетки, съдържащи шафран. Шафранът влияе върху гените, които регулират съдържанието на мастни киселини в клетъчната мембрана - и по този начин прави зрителните клетки по-устойчиви. Шафранът би могъл да бъде полезен при предотвратяването на генетично заболяване, което причинява слепота при млади хора.