Статии и енциклопедии

Страстоцвет (Passiflora incarnata)

Страстоцвет (Passiflora incarnata)

Страстоцвет (Passiflora incarnata)

Страстоцветът е известен най-вече с въздействието си върху нервната система. Има успокояващо и релаксиращо действие и няма нежелани странични ефекти. Научете повече за страстоцвета и прочетете пълното описание...

Описание

Страстоцвет 

Латинско наименование:  

Passiflora incarnata

Използваема част: 

Стръковете

Други наименования: 

Майска, лилава пасифлора, истинска пасифлора, дива кайсия, дива пасифлора

Обща характеристика и история: 

Страстоцветът е бързорастящо катерливо растение от семейство маракуеви. Растението може да се разпознае по големите, ярко оцветени цветове и оранжевите плодове. Растението може да се изкачва с помощта на издънки, но може да се разпространява и по земята. Цветът се състои от 5 венчелистчета, които обикновено са бяло-сини или лилави. По-големите цветове обикновено са разположени в пръстен над венчелистчетата. Цветовете се опрашват от много насекоми. Цъфти през юли.

Името на страстоцвета е дадено през XVII в. от испански свещеници в Южна Америка. Символиката му е доста свързана с вярата. Смята се, че листата на растението представляват копие, пипалата - камшик, тичинките - нокти (разпятие), венците - трънен венец, петте тичинки - рани, а тичинката на дръжката - чаша.

Лечебните му свойства са били известни на южноамериканските индианци, които са го използвали за лечение на широк спектър от здравословни проблеми. Използвали са го предимно за лечение на нервно напрежение и за облекчаване на стреса, но не е било изключение и използването му при лечение на проблеми със зъбите и устната кухина.

Приложение в диетата и употреба: 

Употребата на страстоцвета в европейската кухня не е регистрирана. Обикновено от страстоцвет се приготвя чай, като чаена лъжичка изсушени листа се заливат с чаша вряла вода и се запарват 15 минути. Чаят се прецежда и се пие преди лягане, тъй като успокоява нервната система и подобрява съня.

От цветовете на страстоцвета може да се направи запарка, която успокоява спазмите. Тя се приготвя, като се кипне един литър вода и се залее с 20 г цветове и листа от страстоцвет и 20 г цветове от римска лайка. Оставя се да кисне в продължение на 10 минути, след което се прецежда и се пие, за предпочитане неподсладено.

Приложение за медицински цели: 

Страстоцветът е известен най-вече с въздействието си върху нервната система. Има успокояващо и релаксиращо действие и няма нежелани странични ефекти. Може да се използва и за подобряване на съня и за успокояване непосредствено преди лягане.

Може да помогне за лечение на стомашни проблеми като язва на стомаха, метеоризъм, гадене и чревни газове.

Растението може да помогне и при менструални проблеми и спазми, а редица проучвания са установили, че то може да помогне за намаляване на симптомите на менопаузата, особено на раздразнителността и горещите вълни.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Изследванията показват, че страстоцветът може да се използва и за лечение на истерия и епилептични припадъци.