Статии и енциклопедии

Целина (Apium graveolens)

Целина (Apium graveolens)

Целина (Apium graveolens)

Целината се отличава с високо съдържание на витамин А, който може да предпази очите ни и да предотврати риска от възрастова дегенерация на зрението. Запознайте се с целината и прочетете пълното описание...

Описание

Целина 

Латинско наименование:  

Apium graveolens

Използваема част: 

Грудка, стъбло, лист

Други наименования: 

/

Обща характеристика и история: 

Целината е растение от семейство Сенникови. Произхожда от Средиземноморието. Разпознава се по ядливия клубен, който е с големината на юмрук. Днес тя е широко разпространена в целия свят, но е особено популярна в някои части на Азия. Може да се намери както на полето, така и в домашните градини. Тъй като има няколко вида целина, трябва да се внимава при употребата ѝ. В зависимост от вида на растението зависи дали ще използваме грудките или стъблата на растението.

Растението е било познато на древните гърци, които са го почитали като свещено растение. Омир също споменава целината в своята "Одисея".

В миналото се е смятало, че целината има способността да увеличава сексуалната потентност, а някои народи са я свързвали и със смъртта и тъгата.

Употребата ѝ се разпространява по целия свят през XV и XVI в., когато целината започва да се използва масово не само за хранителни, но и за лечебни цели.

 

Приложение в диетата и употреба: 

При целината грудките се използват като зеленчук, а листата могат да се използват в салати или да се добавят към супи. Стръковата целина е по-подходяща за използване на стъблата.

Листата могат да се използват като подправка за супи и сосове.

Тя може да се консумира като междинна закуска и е отлична в комбинация с кисело мляко, извара, ябълки и орехи.

Може да се консумира и в суров вид.

 

Приложение за медицински цели: 

Целината е чудесно допълнение към диетата, тъй като е с много ниско съдържание на калории.

Тъй като има противовъзпалителни свойства, яденето на целина може да помогне за облекчаване на болките в ставите, астмата и акнето.

Съдържащите се в целината минерали (особено магнезий) успокояват нервната система, като по този начин намаляват въздействието на стреса върху организма.

Тя е богата на вода и фибри, което я прави отличен помощник за подобряване на храносмилането. Тя има диуретични (слабителни) свойства, така че хората с честа диария трябва да я избягват.

Целината може да се похвали и с високо съдържание на витамин А, който може да предпази очите ни и да предотврати риска от възрастова дегенерация на зрението.

Установено е, че целината съдържа активно вещество, за което е доказано, че понижава кръвното налягане - по напълно естествен и лесен начин, без вредни странични ефекти.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Доказано е, че целината съдържа мощен флавоноид, наречен лутеолин, който потиска растежа на раковите клетки, особено в панкреаса. Друго проучване показва, че редовният прием на целина в организма ни може да предотврати рака на гърдата.