Статии и енциклопедии

Теснолист живовляк (Plantago lanceolata)

Теснолист живовляк (Plantago lanceolata)

Теснолист живовляк (Plantago lanceolata)

Живовлякът е мощен антисептик и аналгетик. Той може да помогне при отравяне с отровен бръшлян и ухапвания от насекоми и други животни. Има по-добър ефект, ако листата се смачкат и се прилагат директно върху кожата. Научете повече за него и прочетете пълното описание...

Описание

Теснолист живовляк

Латинско наименование:  

Plantago lanceolata

Използваема част: 

Надземните части на растението

Други наименования: 

/

 

Обща характеристика и история: 

Живовлякът е род, включващ 200 различни вида растения, които могат да достигнат височина до 1 метър. Днес най-често използваният вид е теснолистният живовляк. Това е многогодишно растение, което често се среща по горските пътеки и в ливадите. Цъфти между април и октомври и всички надземни части на растението (листа, цветове) се събират за медицински цели. Разпознава се по характерните копиевидни листа, от които идва и името на растението.

Растението е познато в Западна Норвегия още от ранния неолит и е било използвано като индикатор за паша в района. От растението често се е приготвял чай като средство за лечение на кашлица, а в традиционната австрийска медицина то се е използвало за лечение на дихателни и кожни проблеми и за справяне с инфекции.

Традиционно растението се е използвало като средство за лечение на лигавиците. Противовъзпалителните, антибактериалните и антиоксидантните свойства на живовляка са били известни още на нашите предци, които често са използвали растението за лечение на много здравословни проблеми.

Приложение в диетата и употреба: 

Можете да си направите чай от живовляк за лечение на инфекция на пикочните пътища или диария. Необходими са ви 3 супени лъжици живовляк и малко количество вряла вода, с която да залеете растителните частици. Оставете да се запари за 15 минути, след което прецедете чая.

Компресите от живовляк са предназначени за облекчаване на болката, но могат да се използват и за успокояване на изгаряния, като се поставя превръзка върху изгарянето в продължение на 12 часа.

Ако листата на живовляка се покрият със зехтин и се оставят да престоят 2 седмици, от препарата се получава масло от живовляк, което може да се използва за облекчаване на ухапвания от насекоми, успокояване на варицела, екземи и дерматити, облекчаване на изгаряния и лечение на суха кожа.

Пресните, млади листа могат да се използват за приготвяне на салати.

 

Приложение за медицински цели: 

Живовлякът е мощен антисептик и аналгетик. Той може да помогне при отравяне с отровен бръшлян и ухапвания от насекоми и други животни. Има по-добър ефект, ако листата се смачкат и се прилагат директно върху кожата.

Чаят е подходящ за лечение на настинки и грип. Най-добре е за приготвянето на чая да се използват пресни листа от живовляк.

Ако чиста кърпа се напои с чай от живовляк и след това се приложи в областта на челото, дори силно главоболие може да бъде надеждно облекчено.

Живовлякът има положителен ефект при хронично възпаление на дебелото черво.

Билковият чай, приготвен от живовляк, е ефективно средство за извеждане на токсините от кръвта.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Живовлякът е естествен начин за облекчаване на коликите при бебета и малки деца.