Статии и енциклопедии

Градинска чубрица (Satureja hortensis)

Градинска чубрица (Satureja hortensis)

Градинска чубрица (Satureja hortensis)

Английското наименование на чубрицата, savory, идва от латинската дума sature, която в груб превод означава "билка на сатир". Сатирът се споменава в гръцката митология като божество на планините и горите, символизиращо голямото плодородие на всички живи същества, както растения, така и животни. Научете повече за чубрицата и прочетете пълното описание...

Описание

Градинска чубрица

Латинско наименование:  

Satureja hortensis

Използваема част: 

Цъфтящото растение

Други наименования: 

/

Обща характеристика и история: 

Подправката чубрица е многогодишно тревисто растение от семейство Устноцветни. Тя може да достигне до 60 см височина. Разпознава се по тесните, гладки и копиевидни листа, които имат малки власинки по долната си повърхност. Цветовете на чубрицата са бяло-сини и се появяват от юли до септември. Растението произхожда от Източното Средиземноморие и Кавказ, а сега е широко разпространено в цяла Европа. Известно е с химичните си съединения, които му придават лечебни свойства, познати на хората от незапомнени времена.

Шекспир споменава чубрицата в своята "Зимна приказка" в комбинация с мента, лавандула и майорана.

Английското наименование savory произлиза от латинската дума sature, която в груб превод означава "билка на сатир". Сатирът се споменава в гръцката митология като божество на планините и горите, символизиращо голямото плодородие на всички живи същества, както растения, така и животни.

В миналото сатирът се е използвал за приготвяне на любовни отвари.

Известният френски билкар Морис Месеге предлагал на двойките да държат в спалнята чубрица вместо джинджифил, тъй като се смятало, че тя помага за възстановяване на семейното щастие.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Чубрицата е известна с кулинарните си приложения. Тя е отлична в комбинация с други билки, особено босилек, дафинов лист, майорана, мащерка и розмарин. Добавете лук към тази комбинация, за да създадете напълно уникален вкус.

Употребата ѝ е често срещана при приготвянето на билкови масла и ароматизирани вина, но най-често се приготвя под формата на чай. Чубрицата може да се добавя към супа или яхния от говеждо месо, пилешка супа, яйца и леща. Често се добавя и към риба и дивеч.

Чаят от чубрица се приготвя, като се кипне ¼ литър вода и се залее с 1-2 чаени лъжички чубрица, към която се добавят ½ чаена лъжичка мащерка и ½ чаена лъжичка цветове от слез. Чаят от чубрица е отлично средство за лечение на суха кожа и трябва да се пие сутрин и вечер.

 

Приложение за медицински цели: 

Чубрицата съдържа летливи масла, които имат антисептично и противогъбично действие. Може да помогне за предотвратяване на разпространението на гъбични и други инфекции.

Съдържа големи количества витамини и минерали. Съдържанието на калий помага за регулиране на кръвното налягане и поддържане на здраво сърце. Съдържанието на желязо стимулира развитието на кръвните клетки, а цинкът и витамин С помагат за укрепване на имунната система.

Чаят от чубрица може да помогне за лечение на лошо храносмилане, главоболие и болки в гърлото.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Чубрицата може да ни помогне да намалим симптомите на ревматизъм, подагра и гадене.