Статии и енциклопедии

Самакитка (Aconitum subgenus)

Самакитка (Aconitum subgenus)

Самакитка (Aconitum subgenus)

Съединенията в самакитката въздействат директно върху централната нервна система, като изтръпват нервните пътища и премахват възпалението, което в противен случай би предизвикало развитие на заболяване. Научете повече за самакитката и прочетете пълното описание...

Описание

Самакитка

Наименование на растението:

Самакитка (Aconitum subgenus)

Латинско наименование:  

Aconitum subgenus

Използваема част: 

Листа

Други наименования: 

/

Обща характеристика и история: 

Самакитката е растение от семейство Лютикови. То е многогодишно тревисто растение, което произхожда от планинските райони на северното полукълбо, расте във влажни почви, но често се среща и по планинските ливади. Повечето видове самакитка са отровни и с тях трябва да се работи много внимателно. Растението има високо, изправено стъбло, увенчано със сини, жълти, лилави, бели или розови съцветия с голям брой тичинки.

На един от островите в Егейско море от възрастните и болните хора се очаквало да пият отвара, приготвена от отровите на самакитка, като начин да облекчат бремето на близките си, които трябвало да се грижат за тях.

Като единствената отрова, която можела да убие вълк, растението се използвало за отравяне на стрели. Смята се, че в Тихия океан отровата е била използвана за убиване на китове.

Растението е било известно още в древността, тъй като се твърди, че Медея е убила собствения си син с отровата му. Твърди се също, че Аристотел е починал от отравяне с отровата на самакитката. Диоскурид споменава, че отровата му убива и скорпионите.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Растението се използва за приготвяне на тинктура, която се приготвя от прясното растение. Най-отровната част на растението е коренът, въпреки че цялото растение е отровно. Използването на самакитка в хомеопатията също е често срещано.

 

Приложение за медицински цели: 

Самакитката действа като аналгетик. Докосването на цветовете му предизвиква изтръпване на пръстите, което се дължи на силните органични съединения в листенцата. Благодарение на тези съединения може да се използва за облекчаване на болката по цялото тяло, както вътрешно, така и външно. Тя е популярна алтернатива за хора, страдащи от хронични заболявания и продължителна болка. Установено е, че в някои случаи е по-ефективна от морфина, особено в моменти, когато се е развила чувствителност към морфин.

Има и противовъзпалителни свойства, които могат да намалят отока. Тя е популярно средство за лечение на подагра, артрит и други хронични възпалителни състояния.

Малки дози самакитка са ефективно средство за облекчаване на стреса и тревожността. Растението успокоява тялото и релаксира ума и намалява количеството на хормоните на стреса в организма, особено когато страдате от хронична тревожност и напрежение.

Съединенията в синята надземна част действат директно върху централната нервна система, като изтръпват нервните пътища и елиминират възпалението, което в противен случай би предизвикало развитието на заболяване.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Самакитката може да помогне за облекчаване на мигрената и силното главоболие, като облекчава напрежението и болката.