Статии и енциклопедии

Маслини (Olea europaea)

Маслини (Olea europaea)

Маслини (Olea europaea)

Маслините помагат за регулиране на кръвното налягане, намаляват холестерола в кръвта, богат източник са на витамин Е, действат като антиоксидант и намаляват ефектите от дегенеративни заболявания. Научете повече за маслините и прочетете пълното описание...

Описание

Маслини 

Латинско наименование:  

Olea europaea

Използваема част: 

Плодове, листа, цветове

Други наименования: 

/

 

Обща характеристика и история: 

Маслината е плод на дърво, наречено маслиново дърво. Растението се отнася към семейство Маслинови. Маслината произхожда от Средиземноморието, но в Европа се срещат два вида маслини: култивирани и диви. Тя е малко вечнозелено дърво или храст. Листата са сребристо-зеленикави на цвят, дълги от 4 до 10 см, продълговати и широки. Цветът на маслината е малък и бял. Плодът (маслина) е дребен, с размер от 1 до 2,5 сантиметра и се бере, когато стане зелен или лилав. Той съдържа едно семе.

В миналото маслиновото масло се е смятало за свещено. Маслиновата клонка често е била символ на изобилие, слава и мир. В миналото листните клонки на маслиновото дърво са били поднасяни ритуално на божества и изключително влиятелни личности, а като символ на благословия клоните са били използвани за коронясване на победителите в приятелски игри и кървави войни. Днес маслиновото масло все още се използва в много религиозни церемонии. С течение на годините маслината се е превърнала в символ на мира, радостта, мъдростта, славата, плодородието, силата и чистотата.

В Древен Израел зехтинът се е използвал в кухнята и за много други цели, като например: за осветление, за дарове и като миро за свещениците.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Маслиновото масло се получава чрез пресоване на маслини и е многофункционално в кухнята, без изключение за козметична употреба (в мехлеми, кремове или за директно нанасяне върху кожата). Маслините могат да се използват за приготвяне на здравословни и вкусни закуски, да се добавят към мартини или да се поднасят като гарнитура. Нарязаните маслини могат да се разбъркат в ризото, да се добавят към много салати, да се направят на сос или да се сервират с домати и чесън, тъй като ароматите се съчетават идеално.

Маслините са част и от традиционни средиземноморски ястия като гръцка салата, чабата и други. Вероятно сте ги виждали и върху пица или в комбинация с паста.

Приложение за медицински цели: 

Консумацията на маслини оказва голямо влияние върху цялостното здраве. Те помагат за регулиране на кръвното налягане, намаляват холестерола в кръвта, богат източник са на витамин Е, действат като антиоксидант, намаляват последиците от дегенеративни заболявания (Алцхаймер, доброкачествени и злокачествени тумори, разширени вени), предпазват клетъчните мембрани от заболявания, повишават плодовитостта и подобряват функционирането на репродуктивната система, а също така са отлична защита срещу анемия. Те съдържат олеинова киселина, която има положителен ефект върху сърдечната дейност.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Консумацията на маслини играе важна роля за поддържането и стимулирането на имунната система, и по-специално за предпазването ни от развитието на хронични вирусни заболявания.