Статии и енциклопедии

Магданоз (Petroselinum crispum)

Магданоз (Petroselinum crispum)

Магданоз (Petroselinum crispum)

Съдържащият се в магданоза флавоноид миристин е изключително ефективен при профилактиката и лечението на диабет. Лабораторни изследвания показват, че миристинът може да намали нивата на кръвната захар. Научете повече за магданоза и прочетете пълното описание...

Описание

Магданоз 

Латинско наименование:  

Petroselinum crispum

Използваема част: 

Листа, корени, семена

Други наименования: 

/

Обща характеристика и история: 

Магданозът е вид цъфтящо растение от семейство тревисти. Той е двугодишно растение, което през първата година развива листна част, а през втората - стъбло с цветове. Могат да се използват само листата, стъблото или корените. Магданозът се отглежда като билка, подправка или зеленчук. Растението е светлозелено на цвят, расте като двугодишно в умерения климат и като едногодишно растение в тропическите и субтропическите райони. Семената са с овална форма, дълги 2-3 милиметра. Растението обикновено умира, след като семената узреят.

Древните гърци са свързвали магданоза със смъртта. Омир пише, че воините хранели конете си с магданоз преди битка, като вярвали, че той ще направи животните по-бързи и силни. Победителите в игрите и състезанията, провеждани в чест на наскоро починал човек, са били увенчани със стръкчета магданоз.

Римляните не използвали магданоз в храната си, но на главата си носели венци, направени от стръкчета магданоз. Те вярвали, че това ще предотврати хранително отравяне. Кърмещите майки не използвали магданоз, защото вярвали, че може да предизвика епилептични припадъци у бебетата им.

Приложение в диетата и употреба: 

Магданозът се използва най-често като подправка, но може да се използва и за компреси или чай от магданоз.

Заради характерната си миризма и свеж вкус магданозът може да се използва в супи, сосове и зеленчуци. Той може да се нареже и да се поръси върху храната (супи, сосове или картофи). Ако искате да го използвате през цялата година, пресният магданоз може да се нареже и замрази.

 

Приложение за медицински цели: 

Съдържащият се в магданоза флавоноид миристин е изключително ефективен при профилактиката и лечението на диабет. Лабораторни изследвания показват, че миристинът може да понижи нивата на кръвната захар и да намали инсулиновата резистентност. Той също така има противовъзпалително действие и понижава количеството на мазнините в кръвта.

Ниският прием на витамин К се свързва с по-висок риск от увреждане на костите и фрактури. Набавянето на достатъчно количество витамин К в организма подобрява усвояването на калция и намалява отделянето на калций чрез пикочните пътища.

Консумирането на плодове, зеленчуци и всякакви билки е свързано с по-нисък риск от развитие на много здравословни проблеми. Консумирането на повече естествени храни има голямо влияние върху подобряването на цялостното здраве. Храните на скара се свързват с по-висок риск от рак. Добавянето на пресни зеленчуци и подправки при печене на скара може значително да намали тези ефекти.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Флавоноид, съдържащ се в магданоза и някои други растения, може да помогне за предотвратяване на рак на кожата. Сладките картофи, магданозът, касисът и черната боровинка са някои от храните, които съдържат най-високи концентрации на миристин.