Статии и енциклопедии

Брюкселско зеле (Brassica oleracea var. sabauda)

Брюкселско зеле (Brassica oleracea var. sabauda)

Брюкселско зеле (Brassica oleracea var. sabauda)

Недостигът на мед може да доведе до дефекти на плода, остеопороза, анемия, нисък брой бели кръвни клетки, проблеми с щитовидната жлеза, повишени нива на холестерола и други проблеми. Брюкселското зеле съдържа също мед. Научете повече за него и прочетете пълното описание...

Описание

Брюкселско зеле

Латинско наименование:  

Brassica oleracea var. sabauda

Използваема част: 

Кочан, листа

Други наименования: 

/

 

Обща характеристика и история: 

Брюкселското зеле зе един от най-популярните зеленчуци, приготвяни особено през зимата. Принадлежи към семейство Brassicaceae. Може да се разпознае по силното си стъбло, което може да достигне до 1,5 м височина. На пръв поглед то доста прилича на зелето. Може да се засява до средата на юни - и тъй като се съчетава добре с фасула, може да се засажда и в близост до него.

Появява за първи път в Европа през V в., а през XIII в. е култивирано за първи път близо до Брюксел, откъдето се смята, че е получило английското си име (Brussels sprout). Предците му са известни още в Древен Рим. През XVI в. зелето става изключително популярен зеленчук в Нидерландия, а по-късно се разпространява и в по-студените части на Северна Европа.

Растенията са развили висока толерантност към сол, варовик и други трудни терени.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Подготовката на брюкселското зеле започва с отрязване на пъпките от стъблото. Повърхностните листа се изхвърлят, но останалите могат да се използват без притеснение. Може да се приготви чрез варене, задушаване или печене. Ако искате да сготвите всички пъпки за едно и също време, трябва да се уверите, че те са с приблизително еднакъв размер. След сготвянето пъпките омекват и придобиват силен вкус и мирис, които някои хора не харесват.

Може да се сервира като гарнитура или да се подправи с пармезан, сирене и масло, балсамов оцет, ябълков оцет, бекон, шамфъстък, кедрови ядки, горчица, кафява захар или черен пипер.

Приложение за медицински цели: 

Брюкселското зеле е богато на витамини и антиоксиданти. Една купичка осигурява на организма ни 20 различни витамина. Антиоксидантите могат да ни помогнат да предотвратим развитието на сърдечносъдови заболявания, диабет, мускулна дегенерация и рак.

Съдържанието на калий помага за намаляване на високото кръвно налягане. Консумацията на сол увеличава концентрацията на натрий в кръвта, а калият също помага да се балансира количеството сол. Брюкселското зеле е и противовъзпалително средство, тъй като съдържа много витамин К, който е пряко свързан с възпалителните реакции в организма. Редовната му консумация може да окаже влияние и върху намаляването на хроничните възпаления.

Недостигът на мед може да причини дефекти на плода, остеопороза, анемия, нисък брой бели кръвни клетки, проблеми с щитовидната жлеза, повишени нива на холестерола и други проблеми. Съдържа също мед.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Брюкселското зеле съдържа и витамин С, който стимулира имунната система и ни предпазва от инфекции. Консумацията му може да намали риска от заболявания.