Статии и енциклопедии

Бял трън и влиянието му върху здравето ни! Част 2

Бял трън и влиянието му върху здравето ни! Част 2

Бял трън и влиянието му върху здравето ни! Част 2

Белият трън се използва най-често за лечение на чернодробни заболявания. Разберете какви са всички приложения на белия трън и колко ефективни са те в действителност.

Описание

Белият трън е растение, което се използва широко и за производство на природни лекарства, като най-често се използват семената.


Белият трън се използва най-често за лечение на чернодробни заболявания, особено такива, причинени от отравяния, като например отравяне със зелена мухоморка. Той е от полза и при лечение на жълтеница, цироза на черния дроб и хроничен хепатит, загуба на апетит, камъни в жлъчката и стомашни проблеми. Традицията препоръчва употребата му и при диабет, заболявания на далака, малария, заболявания на пикочните пътища, повишена млечна секреция при кърмачки, алергии и за предизвикване на менструация.


Употреба на белия трън:

- Листата и цветовете на белия трън могат да се използват в салати или като заместител на спанака. 

- Семената и стъблото се използват като заместител на кафето или за чай.

 

Знаехте ли, че? Листата на белия трън изпускат млечна течност, когато бъдат счупени.

Листата имат и белезникави участъци, които според легендата представляват млякото на Дева Мария.

(Източник на изображението: themenshealthdaily.com)

 

Как действа белият трън?

Семената на белият трън предпазват черния дроб от токсини. Те притежават антиоксидантни и противовъзпалителни свойства и имат ефект, подобен на този на естрогена.

 

Открихме няколко интересни статии в интернет, свързани с изследванията на белия трън при:

  1. Сезонни алергии (сенна хрема): изследванията показват, че хората, които консумират екстракт от бял трън едновременно с конвенционални антихистамини, намаляват симптомите на сенна хрема в сравнение с хората, които консумират само антихистамини.
  2. Диабет: Изследванията показват, че приемът на силимарин (вещество, съдържащо се в белия трън) заедно с други лекарства за диабет намалява кръвната захар и общия холестерол и LDL при хора с диабет.
  3. Стомашни проблеми: Ако използвате екстракти от бял трън, мента, лайка, лютиче, ангелика и лимонова трева ежедневно в продължение на четири седмици, ще се отървете от киселините, болките в стомаха, спазмите, гаденето и повръщането.
  4. Проблеми при менопауза: Изследванията показват, че приемът на екстракти от бял трън, черен кохош, ангелика, черна детелина и витекс два пъти дневно в продължение на три месеца намалява проблемите при менопауза, като горещи вълни и нощно изпотяване.
  5. Радиационно увреждане на кожата: Изследванията показват, че прилагането на специфичен продукт, съдържащ силимарин - вещество, което се съдържа в белия трън, намалява увреждането на кожата, причинено от лечението на рак на гърдата.

Ефикасността на белия трън не е потвърдена при:

  • Обсесивно-компулсивно разстройство: проучването не потвърждава ползата от 8-седмична консумация на бял трън при обсесивно-компулсивно разстройство.
  • Хепатит В: Проучванията не потвърждават ползата от консумацията на бял трън при пациенти с хепатит В.  
  • Хепатит С: Проучванията не потвърждават ползата от консумацията на бял трън при пациенти с хепатит С.

 

Неясни резултати на ефективността:

  • Алкохолно чернодробно заболяване: данните за ефективността на белия трън при алкохолно чернодробно заболяване са противоречиви.
  • Болест на Алцхаймер: Изследванията предполагат, че консумацията на силмарин, активната съставка в белия трън, подобрява умствените функции при хора с болестта на Алцхаймер.
  • Отравяне със зелена мухоморка: Прилагането на силибинин при отравяне със зелена мухоморка намалява симптомите на отравянето.
  • Химиотерапия: проучванията показват, че приемът на силибинин не намалява вредните ефекти на химиотерапията върху черния дроб.
  • Чернодробна цироза: Проучванията показват, че приемът на силимарин, съдържащ се в белия трън, може да намали риска от смърт и да подобри функцията на черния дроб при хора с чернодробна цироза, но той не действа при всички хора с цироза.
  • Диабетно бъбречно заболяване: Изследванията показват, че приемът на силимарин с конвенционалното лечение може да бъде отлична подкрепа за предотвратяване на прогресията на диабетното бъбречно заболяване.
  • Лечение на бъбречна недостатъчност: проучвания показват, че консумацията на бял трън е ефективна за повишаване на нивата на хемоглобина в кръвта при пациенти с хронична бъбречна недостатъчност.  
  • Хепатит: Резултатите от проучванията за ефекта на белия трън върху хепатита са неясни. Някои изследвания показват, че приемът на продукт, съдържащ силибин - химическа активна съставка, открита в белия трън, подобрява функцията на черния дроб при хора с хепатит, но по-нови изследвания не показват положителен ефект на белия трън върху хепатита.   
  • Повишен холестерол в кръвта: Изследванията за ефекта на екстракта от силимарин върху нивата на холестерола в кръвта са противоречиви. Ранните изследвания не показват положителен ефект върху нивата на холестерола в кръвта, но по-новите изследвания показват, че силимаринът, съдържащ се в белия трън, има благоприятен ефект върху нивата на холестерола.
  • Безплодие: Изследванията показват, че консумацията на силимарин, естествена съставка на белия трън, увеличава вероятността за зачеване при двойки, подложени на асистирана репродукция, които се лекуват от мъжко безплодие.
  • Множествена склероза: Изследванията показват, че консумацията на силимарин подобрява умствените функции при хора с множествена склероза.  
  • Болест на Паркинсон: Изследванията показват, че приемът на силимарин подобрява умствените функции и спомага за стабилизирането на болестта на Паркинсон.  
  • Рак на простатата: Изследванията показват, че приемът на силимарин, активната съставка на белия трън, забавя повишаването на нивата на простатноспецифичния антиген (PSA) при пациенти с рак на простатата.
  • Заболявания на далака
  • Заболявания на жлъчния мехур
  • Малария
  • Менструални проблеми

 

Много е писано за лечението на гореспоменатите болести, но за да направим точни твърдения, ще ни трябват допълнителни доказателства и изследвания, които да ги подкрепят.

 

Бял трън: странични ефекти и безопасност

Когато се консумира в препоръчаното количество, белият трън има редки странични ефекти. Наблюдавани са седативни ефекти. Други описани странични ефекти включват гадене, диария, запек, метеоризъм, дискомфорт в корема и загуба на апетит.

 

Бял трън: допълнителни предупреждения

Бременност и кърмене: Поради липсата на доказателства за ефектите на белия трън върху бременността и кърменето, употребата от бременни жени и кърмачки не се препоръчва.


Алергии: белият трън може да предизвика алергична реакция при хора, които са свръхчувствителни към растения от семейство Asteraceae, което включва амброзия, маргаритка, турти и много други растителни видове. Ако сте алергични към някое от тези вещества, моля, консултирайте се с Вашия лекар преди консумация.

Диабет: тъй като някои от активните вещества в белия трън понижават нивата на кръвната захар, дозите на лекарствата за диабет трябва да се коригират.


Хормонозависими заболявания, като рак на гърдата, рак на уретрата, рак на яйчниците, ендометриоза, белези на матката: екстрактът от бял трън има естрогеноподобно действие. Ако страдате от някое от заболяванията, които могат да се влошат от излагане на естрогени, не използвайте белия трън или екстракти от него. Семената му обаче нямат естрогеноподобен ефект, така че можете да ги използвате като алтернатива.

 

Влияние на белия трън върху лекарствата, които се метаболизират в черния дроб

Белият трън може да повлияе на скоростта, с която лекарствата се разграждат в черния дроб. Консумацията на бял трън едновременно с лекарства, които се метаболизират в черния дроб, може да намали ефективността на тези лекарства или да увеличи техните странични ефекти. Ако приемате някое от тези лекарства, консултирайте се с Вашия лекар, преди да приемете бял трън.