Статии и енциклопедии

Коприва (Urtica dioica)

Коприва (Urtica dioica)

Коприва (Urtica dioica)

Най-обещаващата и добре проучена полза от чая от коприва е свързана с ефекта му върху бъбреците. Като мощен диуретик, той може да насърчи здравословния поток на урината. Научете повече за копривата и прочетете пълното описание...

Описание

Коприва 

Наименование на растението: 

Коприва 

Латинско наименование:  

Urtica dioica

Използваема част: 

Листа, корени

Други наименования: 

/

Обща характеристика и история: 

Копривата е член на семейството Копривови. Растението е многогодишно. Съществуват няколко вида коприва. Събираме листата на голямата коприва, която може да бъде разпозната по ъгловатото си стъбло и за разлика от мъртвата коприва също изгаря. Усещането за парене се предизвиква от хистаминовата киселина, която иначе не е опасна. Копривата цъфти от май до август. Листата и върховете се събират през тези месеци, а корените се събират през май и юли.

Растението има дълга история на употреба. В миналото влакната от стъблата на копривата са били използвани за направата на платове, а листата - за приготвяне на салата. От Древна Гърция до наши дни е документирана традиционната употреба на копривата при лечение на кашлица, туберкулоза и артрит, както и за стимулиране на растежа на косата.

Влакна от стъбла на коприва са открити в обекти от бронзовата епоха, когато копривата е била използвана за направата на въжета и лакса. Влакната са били използвани и за производство на хартия.

Римляните са използвали копривата за стимулиране на кръвообращението в краката и тя е била ефективна и при лечение на ревматизъм.

В Ирландия се е смятало, че копривата расте там, където живеят гоблини, и се е смятало, че тя е ефективна защита срещу вещици.

Приложение в диетата и употреба: 

Листата на копривата могат да се използват като вкусен зеленчук или като заместител на спанака. Най-добре е да избирате млади листа за готвене, тъй като по-старите листа са горчиви. Те могат да се използват и за приготвяне на песто, полента и овесена каша.

Копривата може да се добави към вкусни зеленчукови смутита, а чаят, приготвен от сушени или пресни листа от коприва, също е вкусен. Чаят помага да се предотврати пролетната умора.

 

Приложение за медицински цели: 

Копривата има благоприятен ефект върху високото кръвно налягане и може да се използва за лечение на хипертония. Тя може да помогне и за предотвратяване на сърдечносъдови заболявания.

Доказано е, че тя потиска растежа на клетките на рака на простатата. Подходяща е и при лечението на доброкачествена хиперплазия на простатата.

Тя е естествено средство за лечение на алергии.

Чаят от коприва традиционно се използва за грижа за кожата, тъй като аналгетичните и противовъзпалителните вещества в него облекчават симптомите на акне, екзема и други проблеми, свързани с кожата. Антиоксидантите в чая могат да подпомогнат заздравяването на рани и да предотвратят образуването на белези.

Най-обещаващата и добре проучена полза от чая от коприва е свързана с ефекта му върху бъбреците. Като мощен диуретик, чаят от коприва може да насърчи здравословния поток на урината.

Копривата е и отлично детоксикиращо средство, тъй като пречиства кръвта.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Борът е важен минерал в организма ни и се съдържа в копривата. Той е свързан с поддържането на калция в костите, което означава, че копривата може да помогне за предотвратяване на остеопорозата.