Статии и енциклопедии

Диня (Citrullus lanatus)

Диня (Citrullus lanatus)

Диня (Citrullus lanatus)

Динята съдържа 92% вода, което я прави чудесен начин за хидратиране. Високото съдържание на вода в плода осигурява усещане за ситост. Запознайте се с динята и прочетете пълното описание...

Описание

Диня 

Наименование на растението:

Диня 

Латинско наименование:  

Citrullus lanatus

Използваема част:  

Плод

Други наименования: 

/

 

Обща характеристика и история: 

Динята е цъфтящо растение от семейство Cucurbitaceae. Произхожда от Южна Африка и има данни, че е отглеждана в Древен Египет. Днес тя се отглежда в тропически и субтропически райони по целия свят. Разпознава се като голям, кръгъл плод с твърда, тъмнозелена кора, под която се намира сочна червена или розова сърцевина с множество черни семена. Месестата част може да се консумира сурова, но за да се консумира кората, динята трябва да се свари.

В Африка плодът е надежден източник на течност в суровите пустинни условия и при замърсяване на естествените водоизточници.

Смята се, че първите дини са се появили в Африка преди около 5000 години. През 2000 г. пр. н. е. те стават част от ежедневната диета в Древен Египет. Едно от доказателствата, че дините са били познати на древните египтяни, са йероглифите върху сградите в Древен Египет. Остатъци от дини са открити и в гробниците на царе, където те са били оставяни при починалите, за да им осигурят прехрана в задгробния живот.

Библията също споменава дините като храна за древните израилтяни, които по това време са били роби в Египет.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Динята има много приложения в кулинарията. Тъй като е изключително сочен плод, тя често се използва за приготвяне на сокове. От прясна диня се приготвят млечни шейкове, сред популярните рецепти, съдържащи диня, са конфитюри, мармалади и желета, а от нея често се приготвят пудинги, сладолед и мусове. Плодовите салати не правят изключение. Тя действа като сгъстител за други ястия.

 

Приложение за медицински цели: 

Динята съдържа 92% вода, което я прави чудесен начин за хидратиране. Високото съдържание на вода в плода осигурява усещане за ситост, поради което се препоръчва консумацията на този плод дори по време на отслабване.

Сърдечните заболявания са една от водещите причини за смърт в света. Много от хранителните вещества в динята имат положителен ефект върху сърцето и кръвоносните ни съдове. Едно от тях е ликопенът, който понижава холестерола и кръвното налягане. Динята съдържа и цитрулин - аминокиселина, която може да повиши нивата на азотен оксид в организма. Азотният оксид помага на кръвоносните съдове да се разширят, което понижава кръвното налягане. Други витамини и минерали в динята също са полезни за здравето на сърцето ни. Това са основно витамините А, В6, С, магнезий и калий.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Ликопенът предпазва от оксидативно увреждане и възпаление. Той може също така да помогне за предотвратяване на свързаната с възрастта дегенерация на макулата.