Статии и енциклопедии

Лазаркиня (Galium odoratum)

Лазаркиня (Galium odoratum)

Лазаркиня (Galium odoratum)

Листата съдържат танини, които отлично подпомагат заздравяването на рани. Чаят може да се използва като успокоително средство, което няма страничните ефекти на конвенционалните успокоителни лекарства. Научете повече за лазаркинята и прочетете пълното описание ...

Описание

Лазаркиня 

Латинско наименование:

Galium odoratum

Използваема част:

Надземните части на растението (листата и цветовете)

Други наименования:

Миризливо еньовче, сладък дървесник.

 

Обща характеристика и история:

Лазаркинята е многогодишно растение, разпространено в Европа, Северна Африка и Западна Азия. То има бели цветове, които започват да цъфтят през април или май, и светлозелени листа. Най-често се среща на сенчести места. Стъблото е изправено и гладко, високо от 8 до 9 см. Растението има приятна миризма, която се дължи на съдържанието на кумарин.

През Средновековието църквите са се подготвяли за празници, като са излагали на вратите си лазаркиня. В Англия от растението са правени венци, а в Германия то е използвано за ароматизиране на вино. Името му на немски език (Waldmeister) означава "господар на гората".

През Средновековието се използва и в билколечението, като придобива известност като средство за лечение на рани, лошо храносмилане и чернодробни проблеми.

Воините от германските племена поставяли китка от растението на шлемовете си, като вярвали, че лазаркинята ще им донесе победи в битките.

Отглеждането на лазаркинята става популярно с откритието, че кумаринът има антикоагулантни свойства.

 

Приложение в диетата и употреба:

Листата на растението се използват за приготвяне на билкови чайове. В преработвателната промишленост екстрактът от растението се използва като ароматизатор за храни и напитки. Той може да се използва и за приготвяне на тоници. В Германия растението често се използва като добавка към алкохолни и безалкохолни напитки, тъй като има горчив вкус, а също така се добавя към сорбета, кремове, салати и желета.

Чаят се приготвя, като една чаена лъжичка сушени или пресни листа се добавят към чаша вряла вода. Може да се подслади с мед или стевия.

 

Приложение за медицински цели:

Лазаркинята се използва за лечение на бъбречни и чернодробни заболявания, маточни спазми, проблеми в периода на менопауза, нервност, разширени вени, лошо храносмилане и сърдечни проблеми. Често се добавя към други лекарства, за да подобри вкуса им. Днес тя се използва широко и като слабително средство. Листата съдържат танини, които са отлични за подпомагане на заздравяването на рани. Чаят може да се използва като успокоително средство, което няма страничните ефекти на конвенционалните успокоителни лекарства.

Много хора използват лазаркинята за лечение на кожни проблеми.

Изключително популярни са и компресите на челото, които облекчават главоболието.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Изследванията показват, че лазаркинята съдържа вещества, които убиват бактериите.

В лазаркинята се съдържат кумарини, танини, антрахинони и флавоноиди, които имат много положителни свойства за нашето здраве.

Заради ароматния си мирис тя може да се използва като освежител на въздуха.