Статии и енциклопедии

Касис (Ribes nigrum)

Касис (Ribes nigrum)

Касис (Ribes nigrum)

Касисът съдържа голямо количество витамин С, който помага в борбата с инфекциите. Известен е като естествено средство за подпомагане на сърцето и клетките. Притежава свойства против стареене.

Описание

Касис

Латинско наименование:  

Ribes nigrum

Използваема част: 

Плодовете

Други наименования: 
/

 

Обща характеристика и история: 

Касисът произхожда от Централна и Северна Европа и Сибир, но расте и в Обединеното кралство. Той е малък храст с плодове. Колкото по-сладък е плодът, толкова по-ниско е съдържанието на витамини и минерали в него.

Традиционно се използва в китайската медицина като лечебно средство за лечение на различни заболявания.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Касисът е особено популярен през лятото. Тя е истинско богатство от хранителни вещества, които не се срещат никъде другаде.

Вкусът на касиса може да бъде леко кисел и обикновено изисква добавяне на подсладител като мед или стевия.

Сосът от касис се съчетава добре с агнешко, пуешко или риба. За приготвяне: 1 чаша пилешки бульон, 1 обелен шалот, 1 чаена лъжичка мащерка, 3 чаши касис, 1 супена лъжица мед, ½ чаша ябълков оцет, 1 чаена лъжичка несолено масло, сол и черен пипер (на вкус). Загрейте бульона на средно висока температура. Добавете шалота и варете, докато той омекне. Добавете мащерката и касиса, меда и оцета. Гответе на слаб огън в продължение на 7-10 минути или докато касисът омекне и пусне сока си. Плодчетата могат леко да се смачкат с лъжица. Добавете маслото, за да стане сосът по-гладък и кремообразен. Накрая посолете и поръсете с черен пипер на вкус.

 

Приложение за медицински цели: 

Касисът съдържа голямо количество витамин С, който помага в борбата с инфекциите. Една порция от 100 грама съдържа над 300% от препоръчителната дневна стойност на витамин С. Витамин С има антиоксидантни свойства, които унищожават свободните радикали. Свободните радикали причиняват стареене, рак, сърдечни заболявания, възпаления и увреждане на клетките.

Касисът съдържа също пантотенова киселина (витамин В5), пиридоксин (витамин В6) и тиамин (витамин В1). Организмът се нуждае от тях за обмяната на веществата.

Желязото е важен минерал в касиса. Консумацията на касис осигурява 20% от дневната нужда от желязо. То съдържа също мед, калций, фосфор, манган, магнезий и калий. Флавоноидите като бета-каротин, зеаксантин и криптоксантин понижават риска от рак на белия дроб и устата, предпазват от неврологични заболявания, забавят процеса на стареене и се борят с възпаленията.

Проучванията показват, че касисът играе важна роля в превенцията на болестта на Алцхаймер, предотвратява и лекува артрит, проблеми с пуберитета и черния дроб, облекчава проблемите в менопаузата, болезнената менструация и ПМС и действа срещу диария. Локално той подпомага заздравяването на рани и лекува ужилвания от насекоми.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Учените изследват инхибиторния ефект на екстракта от касис срещу патогени при респираторни инфекциозни заболявания, включително респираторно-синцитиален вирус инфлуенца А и В, херпес симплекс вирус тип 1, Streptococcus pneumoniae и Streptococcus mutans. Те установяват, че "по-малко от един процент от концентрацията на екстракта от касис инхибира размножаването, докато повече от 50 % от екстракта инхибира поглъщането на тези вируси на клетъчната повърхност".