Статии и енциклопедии

Обикновена елда (Fagopyrum esculentum)

Обикновена елда (Fagopyrum esculentum)

Обикновена елда (Fagopyrum esculentum)

В наши дни много се говори за глутена, тъй като много хора не могат да го консумират поради алергии. Елдата е доста подобна на ечемика, но не съдържа глутен. Тя може да се консумира от всички, които страдат от целиакия (чувствителност към глутен). Научете повече за елдата и прочетете пълното описание...

Описание

Елда

Латинско наименование:  

Fagopyrum esculentum

Използваема част:  

Плодовете

Други наименования: 

Гречка

 

Обща характеристика и история: 

Името на елдата произлиза от нидерландската дума bockweit, която означава пшеничен бук. Формата на елдата е доста подобна на тази на зърното на елдата. Цветовете на елдата са изключително ароматни и привличат пчелите, които ги използват за производството на тъмен, силен на вкус мед.

Всъщност елдата не е зърнена култура, тъй като се класифицира като трева.

Произхожда от Северна Европа и Азия. Култивирана е главно в Китай между X и XIII век, откъдето през XIV век се разпространява в Европа и Русия, а през XVII век е пренесена в Съединените щати от холандците.

Производството на елда достига своя пик през 1866 г., тъй като има огромно търсене за производството на безглутеново брашно.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Преди приготвяне елдата трябва да се измие добре. Брашното може да се комбинира с пшенично брашно за приготвяне на хляб, кифли или палачинки. Сварената елда може да се консумира за закуска или да се добавя към супи и яхнии. Варената елда е вкусно ястие и когато се добави към нарязано на филийки печено пиле, грах, тиквени семки и шалот.

Овесената каша от елда също е изключително популярно ястие и може да се приготвя по различни начини, но е особено вкусна, когато се комбинира със зеленчуци.

Приложение за медицински цели: 

Елдата е най-добрият хранителен източник на висококачествени, лесно усвоими протеини и може да се използва за намаляване на мазнините и холестерола в кръвта. Използва се и за лечение на високо кръвно налягане и за пълнеж на възглавници, тъй като не предизвиква алергии.  Понижава кръвната захар, почиства и укрепва червата и подобрява апетита. Ефективна е при лечението на дизентерия и хронична диария. Действа като диуретик, което означава, че премахва излишната течност от организма, като по този начин намалява отоците. Не съдържа глутен, което я прави отлична храна за хора с непоносимост към глутен.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

В наши дни много се говори за глутена, тъй като много хора не могат да го консумират поради алергии. Елдата е доста подобна на ечемика, но не съдържа глутен. Тя може да се консумира от всички, които страдат от целиакия (чувствителност към глутен).

Кашите и брашното от елда са отличен източник на витамини и минерали, които подобряват храносмилането, подпомагат растежа и възстановяването на мускулите и ни предпазват от негативните ефекти на стреса върху организма. Тя може да се използва за борба с депресията, тревожността и главоболието.

Елдата има нисък гликемичен индекс, което означава, че въглехидратите се абсорбират в кръвта за по-дълъг период от време, което ни дава усещане за ситост и ни поддържа енергични. По тази причина диабетиците също трябва да я консумират.