Статии и енциклопедии

Чили (Capsicum annuum)

Чили (Capsicum annuum)

Чили (Capsicum annuum)

Пресните люти чушки са богат източник на витамин С, който е мощен антиоксидант. Той е от съществено значение за синтеза на колаген в човешкото тяло. Колагенът е важен за поддържането на кръвоносните съдове, кожата, органите и костите. Научете повече за лютите чушки и прочетете пълното им описание ...

Описание

Чили

Латинско наименование:

Capsicum annuum, Capsicum baccatum, Capsicum chinense, Capsicum frutescens, Capsicum pubescens

Използваема част:

Плод

Други наименования:

Люта чушка

 

Обща характеристика и история:

Чилито е храстовидно тропическо растение от семейството на чушките. Растението ражда червени, жълти или зелени плодове с дължина до 4 см. Произхожда от Южна Америка. Смляната смес от плодовете се продава като подправка, наречена кайенски пипер.

Съществуват археологически доказателства, че лютият пипер е опитомен преди повече от 6000 години в тропическия, равнинен район на югозападен Еквадор. Пиперът е сред първите култивирани растения в Централна и Южна Америка.

Христофор Колумб е един от първите европейци, които се сблъскват с лютия червен пипер по време на първото си пътуване до Карибския басейн през 1492 г. Той го нарича "червен пипер" заради червения му цвят и сходния му вкус.

Диего Алварес Чанка, лекар по време на второто пътешествие на Колумб до Западна Индия през 1493 г., донася първите люти чушки в Испания и е първият, който пише за лечебните им свойства през 1494 г.

През 1493 г. Петер Мартир (Anghiera 1493) пише, че Колумб е донесъл у дома "пипер, по-остър от този в Кавказ".

Приложение в диетата и употреба:

Чилито е вкусна и пикантна подправка, която може да се добавя към много ястия. Най-често се добавя към ризото, пастата и супите, но и салатите не правят изключение.

Може да се използва и в пикантни сосове и разядки.

Тя е съставка на лютия сос табаско и на мексиканската салса, а също така е незаменима добавка към ястието чили кон карне.

 

Приложение за медицински цели:

Чилито съдържа капсаицин, който му придава остър и пикантен вкус. Той е антибактериален, болкоуспокояващ и има антидиабетни свойства.

Пресните люти чушки са богат източник на витамин С - мощен антиоксидант. Той е от съществено значение за синтеза на колаген в човешкото тяло. Колагенът е важен за поддържането на кръвоносните съдове, кожата, органите и костите.

Лютите чушки са богати на минерали като калий, манган, желязо и магнезий. Калият е важна съставка на клетъчната течност, която помага за контрола на сърдечния ритъм и кръвното налягане.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Чилито може да ни помогне да поддържаме здраво зрение. Съдържа витамин А, който е известен с това, че допринася за поддържането на нормалното зрение и предотвратява макулната дегенерация.

Лютият червен пипер е добър източник и на фолиева киселина (В9), която допринася за нормалното кръвообразуване и предотвратява анемията. Участва в процеса на делене на клетките, особено по време на бременност и в детска възраст. Недостигът на фолиева киселина при бременни жени може да доведе до дефекти на невралната тръба при новородените.

Витамин С в чилито може да ни помогне да се преборим с инфекциите.