Статии и енциклопедии

Броколи (Brassica oleracea var. Italica)

Броколи (Brassica oleracea var. Italica)

Броколи (Brassica oleracea var. Italica)

Броколите са истинска хранителна електроцентрала - те са богати на фитохимикали и антиоксиданти, съдържат повече витамин С от портокалите, над 200 мг калий само в половин чаша броколи, необичайно силна комбинация от витамини А и К и значително количество протеини. Запознайте се с броколито и прочетете пълното описание...

Описание

Броколи

Латинско наименование:

Brassica oleracea var. Italica

Използваема част:

Всички части на растението

Други наименования:

/

 

Обща характеристика и история:

Броколите са ядивно зелено растение от семейство Зелеви. Думата броколи идва от италианската дума broccolo, която означава "зелево цвете". Разпознава се по голямата зелена глава, обградена от листа. То е много подобно на карфиола.

За пръв път се споменава във Франция през 1560 г. През XVI в. е култивирано в Италия и Франция, а през 20-те години на XX в. започва да се отглежда с търговска цел в САЩ.

Съществува и кръстоска между броколи и карфиол, наречена романеско. Той започва да се отглежда в Европа след 1988 г. Прилича на карфиол, но на вкус е като броколи.

Заради многото начини, по които може да се приготви, както и заради всички ползи за здравето, употребата на броколи се е увеличила три пъти през последните 30 години.

 

Приложение в диетата и употреба:

Броколи може да се използва по много различни начини. Може да се консумира сурово в пикантна салата със зехтин, лют червен пипер и чесън. Може да се приготвят и на пара и да се подправя. Отлично е в комбинация с паста, към която се добавя здравословното сирене фета. От него може да се приготви вкусен сос, който подхожда на много ястия.

Можете да си направите и апетитно и здравословно смути, като добавите една ябълка, един банан, няколко капки лимонов сок и парче авокадо. То е чудесно с боровинки.

 

Приложение за медицински цели:

Броколите стимулират имунната система и предпазват от рак. То е богато на разтворими фибри, които помагат за намаляване на нивата на лошия холестерол в кръвта. Намалява и предотвратява алергичните реакции и възпаленията и съдържа големи количества омега-3 мастни киселини.

То е с високо съдържание на калций и витамин К, които са много важни за поддържане на здрави кости и предотвратяване на остеопороза.

То е богат източник на въглехидрати и протеини, които подпомагат храносмилането - предотвратяват запека, поддържат ниски нива на кръвната захар и предотвратяват преяждането, като ни карат да се чувстваме сити.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Броколите са истинска хранителна електроцентрала - те са богати на фитохимикали и антиоксиданти, съдържат повече витамин С от портокалите, над 200 мг калий само в половин чаша броколи, необичайно силна комбинация от витамини А и К и значително количество протеини.

Фитохимикалите в броколите детоксикират организма. Особено мощни са кълновете от броколи.

Вероятно сте чували, че морковите са полезни за очите, защото съдържат лутеин. Антиоксидантът в броколите, наречен зеаксантин, действа по подобен начин на лутеина. И двата антиоксиданта предпазват очите ни от макулна дегенерация и катаракта. Ето защо редовната консумация на броколи може да помогне за предотвратяване на тези заболявания.