Статии и енциклопедии

Черна боровинка (Vaccinium myrtillus)

Черна боровинка (Vaccinium myrtillus)

Черна боровинка (Vaccinium myrtillus)

Проучванията показват, че консумацията на боровинки може да намали риска от влошаване на когнитивните способности, както и риска от болестта на Паркинсон. Изследванията показват също, че боровинките могат да подобрят паметта и двигателната координация. Научете повече за боровинките и прочетете пълното описание...

Описание

Черна боровинка 

Латинско наименование:

Vaccinium myrtillus

Използваема част:

Плодът

Други наименования:

Обикновена боровинка

Обща характеристика и история:

Боровинките са многогодишни растения. Те се разпознават като храсти, които растат на групи. Съществуват няколко вида боровинки: нисък храст, висок храст и дива боровинка. Цветовете са с форма на камбанка и могат да бъдат бели, розови или червени, а плодовете се характеризират с индиговия си цвят. Боровинките се класифицират като суперхрана.

Те произхождат от Северна Америка и имат богата история.

Преди пристигането на колонизаторите от Европа те са били свещен плод за индианците, тъй като краят на плода е оформен като петолъчна звезда. Индианците вярвали, че боровинките им били изпращани от Великия дух по време на глад. Те са били консумирани пресни, а също и изсушени за употреба през зимата. Сокът им се използвал за боядисване на кошници и платове.

Индианците са използвали предимно диви и нискостъблени боровинки, но днес се отглеждат предимно високостъблени боровинки, които стават популярни в началото на XX век.

 

Приложение в диетата и употреба:

Боровинките могат да се приготвят по различни начини. От тях могат да се приготвят редица здравословни и вкусни десерти като мъфини, пайове, палачинки и сладолед. За закуска можете да хапнете смути от боровинки с банан и ананас.

Те са вкусни и в комбинация с месо - популярна рецепта са свинските ребра в боровинков сос.

 

Приложение за медицински цели:

Боровинките са известни с високото си съдържание на антиоксиданти, които предпазват организма ни от увреждане.

Желязото, фосфорът, калцият, магнезият, манганът, цинкът и витамин К в боровинките помагат за изграждането и поддържането на костната структура. Желязото и цинкът играят ключова роля за поддържане на здравината на костите и гъвкавостта на ставите.

Боровинките съдържат калий, калций и магнезий, които са важни за понижаване на кръвното налягане.

Фибрите на боровинките спомагат за понижаване на общия холестерол в кръвта и намаляват риска от сърдечносъдови заболявания.

Витамин В6 и фолиева киселина предотвратяват натрупването на съединение, известно като хомоцистеин. Ако в организма се натрупа твърде много хомоцистеин, той може да увреди кръвоносните съдове и да причини сърдечни проблеми.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Витамин С, витамин А и различни фитонутриенти в боровинките действат като мощни антиоксиданти, които помагат за защитата на клетките от свободните радикали. Те потискат растежа на туморите, намаляват възпаленията в организма и забавят развитието на няколко вида рак, включително рак на хранопровода, белия дроб, устата, гърлото, панкреаса, простатата и дебелото черво.

Проучванията показват, че консумацията на боровинки може да намали риска от влошаване на когнитивните способности, както и риска от болестта на Паркинсон. Изследванията показват също, че боровинките могат да подобрят паметта и двигателната координация.