Статии и енциклопедии

Арника (Arnica montana)

Арника (Arnica montana)

Арника (Arnica montana)

Редовното добавяне на арника към шампоана може да помогне за предотвратяване на косопада, за укрепване на корените на косата и дори за стимулиране на растежа на косата. Смесването на арника с базови масла ни позволява да подхраним кожата с тази прекрасна билка. Научете повече за арниката и прочетете пълното описание ...

Описание

Арника 

Латинско наименование:

Arnica montana

Използваема част :

Цветовете

Други наименования:

Вълча проклятие, леопардово проклятие, планински тютюн и планинска арника

Обща характеристика и история: 

Арниката расте главно в Сибир и Централна Европа. Цветовете ѝ са яркожълти и излъчват силен аромат. Стъблата са кръгли и имат малки власинки по повърхността. Горните листа са назъбени и леко окосмени, а долните са със заоблени върхове. Това е многогодишно растение.

Гьоте (1749-1832), немски учен и писател, твърди, че арниката е спасила живота му.

Растението има богата история. Лечебното действие на арниката е известно още през 16 век. Местните племена в Северна Америка са използвали чай от корени на арника за облекчаване на болката. В Русия тя се е използвала за лечение на рани, навяхвания, натъртвания, ангина пекторис, сърдечна недостатъчност и миокардит.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Най-разпространеният начин за употреба на арника е приготвянето на тинктура. Тя се приготвя, като стъклен буркан се напълни до половината със сушени цветове от арника и след това се залее с висококачествен алкохол. Трябва да се остави да престои на стайна температура в продължение на 4-6 седмици, като се разклаща добре всеки ден.

Растението може да се приготви и на чай.

 

Приложение за медицински цели: 

Арниката се използва под формата на мехлеми, кремове или гелове за локално лечение на ожулвания и навяхвания. Препоръчва се и за облекчаване на сърбежа при ужилване от насекоми. Тя има противовъзпалителни и болкоуспокояващи свойства.

Може да се използва за лечение на различни кожни проблеми. Растението има антимикробни свойства и затова е полезно при кожни проблеми като екзема, псориазис, акне и други. Арниката облекчава сърбежа, намалява зачервяването и възпалението на кожата.

Веществата в арниката участват в заздравяването на увредените кръвоносни съдове в различните слоеве на кожата, което може да спре спукването на кръвоносните съдове, а по този начин и дразнещите синини.

Тя може да се използва и при проблеми със скалпа. Чрез редовно добавяне на арника към шампоана може да се предотврати косопадът, да се укрепят корените на косата и дори да се стимулира растежът на косата.

Смесването на арника с носещи масла ни позволява да подхраним кожата с тази прекрасна билка. Арниката хидратира кожата.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Изследванията показват, че употребата на арника 2-3 пъти дневно в продължение на 3 седмици намалява болката при хора с остеоартрит на ръката или коляното. Други изследвания показват, че гел, получен от арника, намалява болката подобно на обезболяващото средство ибупрофен.

Използването на арника 3 пъти дневно намалява мускулната болка (дори след физическа активност).

В едно проучване е доказан ефектът на арниката за намаляване на синините.

Ранни изследвания показват, че приемът на хомеопатично лекарство, приготвено от арника, намалява проблемите със зрението, причинени от диабет.