Статии и енциклопедии

Първи зъби и проблеми с тяхното поникване

Първи зъби и проблеми с тяхното поникване

Първи зъби и проблеми с тяхното поникване

До 3-годишна възраст детето може да има 20 млечни зъба, които не бива да започват да падат, докато постоянните зъби не са готови да ги заменят.

Описание

Първи зъби и проблеми с тяхното поникване

 

Зъбите започват да се образуват още в утробата на майката. Първoто зъбче на повечето бебета се появява между 10 и 12-месечна възраст. При някои бебета това се случва на около 3-месечна възраст, а понякога, макар и много рядко, първият зъб се вижда още при раждането. Поникването на първите зъби със сигурност е важен етап в развитието на детето, който родителите обичат да отбелязват, като правят снимка и записват датата в дневника му.

Обикновено първоначално се появяват долните два средни зъба, след тях горните два средни зъб, а след това останалите зъби. Моларните зъби са последните, които излизат и това се случва около втория рожден ден на детето. До 3-годишна възраст детето може да има 20 млечни зъба, които не бива да започват да падат, докато постоянните зъби не са готови да ги заменят (обикновено на 6-годишна възраст).

 

Как да разберем, че на детето му никнат зъби?

При някои бебета не се наблюдават типичните признаци на никнене на зъби, но повечето родителите съобщават за дискомфорт, който забелязват у бебето си. Обикновено се появяват:

  • Раздразнителност или изнервеност.
  • Обрив по лицето.
  • Подути и чувствителни венци.
  • Хапане.
  • Отказ от храна.
  • Трудно заспиване.
  • Често докосване на лицето и ушите.

 

Възможно ли е поникването на зъбите да бъде придружено от диария, треска и хрема?

Няма научни доказателства, които да потвърждават, че пробиването на бебешките зъбите причинява диария, треска или хрема. Въпреки че телесната температура на бебето може леко да се повиши по време на никненето на зъбите, треската и диарията не са симптоми, които съпътстват поникването. Ако детето има повишена температура, съчетана с други симптоми като липса на апетит, треска, повръщане, летаргия или диария, обадете се на педиатъра.

 

Как можем да помогнем на детето в периода на пробиването на зъбите?

За да облекчите дискомфорта, свързан с никнещите зъби, масажирайте венците на бебето. Проблемите обикновено приключват, когато зъбът проникне през венеца. В този период на детето може да се разреши да дъвче по-твърди храни или да му се дадат помощни средства за дъвчене (гумени играчки). При масажа може да се използва гел, който да помогне при проблемите с пробиването на зъбите. Гелът трябва да се нанася редовно, тъй като слюнката в устата го отмива.

Ако нямаме играчки предназначени или подходящи за дъвчене, детето може да дъвче и чиста, мокра кърпа, която е била предварително поставена във фризера за малко. Някои твърдят, че този старомоден похват може да облекчи болката. Сред по-твърдите храни най-добрият избор са сушените плодове, както и изстудените моркови и банани, но внимавайте бебето да не се задави с храната и непрестанно го наблюдавайте.

Често помага да вземете детето на ръце и да му предложите утеха.

 

Кои средства е по-добре да се избягват по време на растежа на зъбите?

Не се препоръчва употребата на гелове, съдържащи местна упойка, хомеопатични средства, накисване на биберона в мед, втриване на алкохол във венците и употреба на опиатни аналгетици. Вместо това може да използвате гел за венци, който не е на основата на локални анестетици, а съдържа само естествени билки.