Статии и енциклопедии

Как да помогнем на детето когато кашля?

Как да помогнем на детето когато кашля?

Как да помогнем на детето когато кашля?

Съществуват много причини за кашлица, обикновено свързани с възрастта на детето. Най-честата причина за кашлица при децата са вирусните заболявания.

Описание

Как да помогнем на детето когато кашля?

 

Съществуват много причини за кашлица, обикновено свързани с възрастта на детето. Най-честата причина за кашлица при децата са вирусните заболявания. Очаква се децата да имат между 6 и 12 вирусни инфекции през годината, особено ако имат братя и сестри или посещават училище или детска градина. 


Кашлица, причинена от вируси

Тя е най-честата причина за кашлица при децата и се дължи на инфекции на горните дихателни пътища, причинени от вируси. Заболяването започва със симптоми на настинка, хрема, запушен нос и кашлица. Обикновено не са необходими антибиотици и те няма да помогнат. Кашлицата, предизвикана от вируси, може да продължи от 3 до 4 седмици и лечението е насочено към облекчаване на симптомите.

 

Как можем да помогнем на детето ви при пристъп на кашлица?

  • Използвайте капки за нос, съдържащи сол. Солта омекотява слузта и я прави по-лесна за отстраняване от носа. Капките могат да се използват и непосредствено преди лягане, както и през нощта, когато детето се събуди от кашлицата.
  • Предлагайте достатъчно течности на детето. Когато детето е болно, адекватната хидратация е от съществено значение. Водата помага на организма да се бори с болестите и поддържа дихателните пътища влажни. Ако детето отказва вода, предлагайте я няколко пъти на ден на глътки. Може да се предложи и неподсладен чай.
  • Предложете мед на детето. Медът е естествен подсладител, който може да помогне за успокояване на възпаленото гърло и кашлицата. Той има и антибактериални свойства и може да помогне в борбата с инфекциите. Не предлагайте мед на деца под едногодишна възраст. На по-големите деца трябва да се предлага по една лъжица мед, но не прекалено често, тъй като медът съдържа захар. За да се улесни преглъщането му от детето, той може да се смеси в чаша вода. Медът е изключително ефективен в комбинация със сок от касис, който има благоприятен ефект върху лигавиците на дихателните пътища.
  • Погрижете се за лекото повдигане на главата на детето, когато спи. Това не се отнася за бебета на възраст до 1 година. При по-големите деца повдигнатата глава може да улесни дишането и да успокои кашлицата. 
  • Овлажнете въздуха в стаята. Използвайте овлажнител за въздух или мокра кърпа, поставена върху радиатора. 
  • Използвайте етерични масла. Етеричните масла са изключително ефективни при дихателни проблеми, особено за облекчаване на кашлицата и мускулните болки. 

 

Можем ли да облекчим детската кашлица чрез лекарства за възрастни?

Лекарството за кашлица, предназначено за възрастни, не се препоръчва за бебета или деца. То не е безопасно за тях и обикновено не помага за облекчаване на симптомите им. Обратното важи за детските сиропи за кашлица, които имат приятен вкус и са лесни за консумация от децата. Винаги се консултирайте с лекар и внимателно четете листовките на лекарствата преди да ги дадете на детето.

 

Кога трябва да заведем детето на лекар заради кашлицата?

Ако кашлицата се лекува у дома, но след няколко дни вместо да намлява се влошава, се обадете на педиатъра си за съвет.

Хроничната кашлица може да бъде причинена от астма и алергии, които трябва да бъдат лекувани. Обърнете се към лекар, ако:

  • кашлицата продължава повече от 10 дни,
  • детето има температура от 38°С или повече в продължение на повече от 3 дни,
  • затруднено дишане,
  • наличие на болка в гърдите,
  • наличие на мускулна болка,
  • детето често държи или дърпа ушите си,
  • детето е постоянно сънливо,
  • има признаци на дехидратация,
  • посиняване на устните.