Статии и енциклопедии

Запознати ли сте с лечебните гъби?

Запознати ли сте с лечебните гъби?

Запознати ли сте с лечебните гъби?

Египтяните свързвали лечебните гъби с безсмъртието и ги включвали в диетата на царските семейства. Те са изключително питателни и полезни за организма.

Описание

Мнозина смятат Хипократ за баща на съвременната медицина. Иронията е, че Хипократ не е вярвал в лекарствата; смятал е, че в дългосрочен план те са вредни за организма. Вярвал е, че всичко, от което се нуждае човешкото тяло, е адекватна почивка, правилно хранене, физически упражнения, чист въздух и билки. В продължение на векове хората са се опитвали да комбинират природни средства като билките с конвенционалната медицина, но винаги безуспешно - особено когато са се опитвали да лекуват болести като рак и алергии.

Едно от погрешните схващания за гъбите е, че те са изключително бедни на хранителни вещества. Това обаче е далеч от истината. Освен че са нискокалоричен източник на хранителни вещества, гъбите съдържат и уникални съединения като антиоксиданта L-ерготионеин. 5 малки печурки съдържат повече калий, отколкото портокалите!


Китайците и египтяните са били сред първите народи, които са оценили стойността на гъбите. Египтяните ги свързвали с безсмъртието и ги включвали в диетата на кралските семейства.


В наши дни гъбите са част от менюто в луксозните ресторанти по целия свят. Те се използват и като лечебно средство и ферментационен агент в хранителните процеси.


Как да разберем дали дадена гъба е безопасна за консумация?


Гъбите се срещат в много форми, размери и разновидности, така че е необходимо опитно око, за да ги разпознаете. Някои гъби са подходящи за консумация, докато други могат да бъдат фатални за нас. Събирането на гъби трябва да се повери на опитен човек.

 

Изследванията показват, че някои гъби имат антивирусни свойства

Според изследвания някои гъби имат антибактериални и антивирусни свойства, които помагат на организма да се пребори с хепатит В, ХИВ, HSV-1 и HSV-2.

Учените са установили, че някои от ензимите, съдържащи се в гъбите, могат да се използват при производството на детергенти. Токсичните елементи в гъбите, които предпазват гъбите от хищници, могат да се използват за производството на екологично чисти пестициди.

През 2013 г. в САЩ е проведено проучване за изследване на въздействието на гъбите върху пациенти с рак на простатата. Резултатите са много оптимистични.