Статии и енциклопедии

 Облепиха или морски зърнастец (Hippophae rhamnoides L.). Част 2.

Облепиха или морски зърнастец (Hippophae rhamnoides L.). Част 2.

Облепиха или морски зърнастец (Hippophae rhamnoides L.). Част 2.

Морският зърнастец е растение с уникална мастна киселина, която помага за поддържане на качеството на косата, кожата, ноктите, мозъка и стомаха. Проверете.

Описание

Морският зърнастец, по-известен като облепиха, е растение с оранжеви плодове, които съдържат уникална мастна киселина. Това е единственото известно растение, което съдържа и четирите основни мастни киселини. Проучванията показват, че омега-7 мастните киселини допринасят за здрава кожа, нокти и коса, укрепват сърдечно-съдовата функция, насърчават здравето на мозъка и подобряват здравето на стомашно-чревния тракт. Плодовете и семената на облепихата съдържат широк спектър от антиоксиданти. Морският зърнастец се използва за лечение на рани, изгаряния, екземи и язви на лигавиците. Традиционно се използва за лечение на абсцеси, белодробни заболявания, кашлица, простуда, треска, възпаления, запек, тумори и гинекологични заболявания.

Научните изследвания показват, че облепихата съдържа каротеноиди, токофероли и фитостероли, както и незаменими мастни киселини. Съдържа също алфа и бета каротини, ликопен, криптоксантин, зеаксантин и астаксантин.

Адаптогенни свойства: Изследванията показват, че приемът на екстракт от облепиха подобрява хормонално-метаболитния статус на организми, подложени на стрес. Доказано е също, че облепихата нормализира функцията на невро-ендокринологичната система чрез повлияване на производството на глюкокортикоиди и чрез повишаване на чувствителността на хипоталамуса.


Сърдечно-съдово здраве: Богатата концентрация на ненаситени мастни киселини, фитостероли, каротеноиди и флавоноиди в семената на облепихата има положително въздействие върху сърдечно-съдовата система.

 

При проучване върху животни е изследвано въздействието на облепихата върху кръвоносните съдове на стената на лявата камера, хематологичните параметри, сърдечносъдовата дейност и плазмените съставки. Животните, консумиращи добавки с облепиха, показаха подобрение на метаболитните процеси и намаляване на кръвното налягане.


Мозъчният оток е основен проблем при увреждания на централната нервна система като инсулт, травми на главата и височинна болест. Семената на облепихата предпазват от хипоксия.

Редовната консумация на плодове от облепиха намалява нивата на С-реактивния протеин, свързан с възпаленията, диабета и сърдечните заболявания.


Ползи за кожата: Растителните каротеноиди в облепихата предпазват растението от увреждане от свободните радикали и слънчевата светлина. Същите каротеноиди и флавоноиди предлагат подобна защита и за хората. Те ни предпазват от ултравиолетовата светлина и увеличават пигментацията на кожата.


Дозировка

Предлагат се няколко вида масло от морски зърнастец. Маслата от нисък клас се използват главно в козметичната индустрия, докато по-високите класове са подходящи за вътрешна употреба. По-концентрираните масла съдържат по-голям брой каротеноиди.

При вътрешна употреба на маслото е важно да се избере най-високият клас, както и да се вземе предвид свежестта на продукта. Маслото от морски зърнастец е безопасно за употреба и се понася добре от организма, стига да се използва в рамките на препоръчителната дневна доза (1-3 мл концентрирано масло).