Статии и енциклопедии

Малини (Rubus idaeus)

Малини (Rubus idaeus)

Малини (Rubus idaeus)

Малините са не само вкусни, но имат и лечебен ефект върху организма. Препоръчват се за хора, страдащи от различни нервни и сърдечни заболявания.

Описание

Малините са известни най-вече като вкусен плод, който расте на храст и е с яркочервено-лилав цвят.

Малините са не само вкусен плод, но имат и лечебен ефект върху организма. Лекарите често препоръчват малини на сърдечноболни и на хора, страдащи от различни заболявания на нервната система.

 

Основните лечебни съставки на малините:

ВИТАМИН А - малините съдържат голямо количество витамин А, който е естествено средство срещу увреждане на очите и подобрява зрението.

РУТИН - малините съдържат високи концентрации на рутин, който укрепва кръвоносните съдове и кръвообращението.

ВИТАМИН С - те съдържат и витамин С, който действа като отличен антиоксидант.

БИОТИН - важен за пълната и блестяща коса и за тонизираната и еластична кожа.

ЕЛАГИЧНА КИСЕЛИНА - важен компонент на малините, който предотвратява образуването на ракови клетки. Предотвратява атаката върху човешката ДНК и по този начин предотвратява мутациите.

КЕТОНИ - предотвратяват наддаването на тегло.

 

В традиционната медицина малините се използват за:

  • предотвратяване на кървене (менструално
  • кървене, кървене от носа, кървене от венците),
  • укрепване на кръвоносните съдове и кръвообращението,
  • облекчаване на нервни заболявания,
  • леко слабително,
  • облекчава проблеми с пикочния мехур и бъбреците и
  • противодейства на повишената температура.

 

Малинови кетони за отслабване

Малините са богати и на кетони, които някога са били използвани главно като ароматна добавка. Кетоните действат на организма, като регулират хормона адипонектин и предизвикват повишаване на скорост на базалния метаболизъм.

 

Какво представляват малиновите кетони?

Малиновите кетони се отнасят до ароматното съединение в пресните малини, известно в научните среди като 4-(4-хидроксифенил) бутан-2-едно. За производството на един килограм пресни плодове са необходими от един до четири милиграма чист малинов кетон, което прави малиновите кетони един от най-скъпите естествени ароматизатори. Малиновите кетони отдавна са популярни, особено в хранително-вкусовата и козметичната промишленост, заради характерния си плодов аромат и вкус.

 

Как действат малиновите кетони?

Малиновите кетони имат гореспоменатия положителен ефект върху регулирането на хормона адипонектин, който контролира обмяната на веществата в организма. Изследванията показват, че хората с естествено слаба фигура имат по-високи нива на този хормон, отколкото тези с наднормено тегло. По-високите нива на този хормон допринасят за:

 

  • намаляване на запасите от мазнини и
    разграждане на мазнините, така че те да се изгарят по-лесно от организма.

 

Този ефект е потвърден от проучване на Корейската агенция по храните и лекарствата, проведено през 2010 г., в което изследователите установяват повишени нива на адипонектин при мишки след добавяне на малинови кетони, което води до повишен метаболизъм на мастните киселини и намалено натрупване на мазнини.

 

Кетоните са структурно сходни с капсаицина (съдържащ се в лютите чушки), който при поглъщане въздейства на организма, като ускорява метаболизма, намалява апетита и термалната активност.

 

За да достигнем препоръчителната дневна доза от поне 100 мг активни вещества, трябва да консумираме около 40 кг малини на ден.