Статии и енциклопедии

Магнезий

Магнезий

Магнезий

Някои експерти смятат, че ниските нива на магнезий в съвременните храни могат да бъдат причина за много случаи на депресия и други психични заболявания. Научете за магнезия и прочетете пълното описание...

Описание

Магнезий

Ползи от консумацията и роля в организма: 

Магнезият е минерал, без който организмът ни не би могъл да произвежда енергия, мускулите ни постоянно биха се свивали и не бихме могли да регулираме нивата на холестерола, произвеждан и освобождаван в кръвта.

Това е основният елемент в хлорофила, който се свързва и с произхода на живота на Земята. Магнезиевите йони регулират повече от 300 биохимични реакции в организма. Те играят ключова роля и в реакциите, при които се използва и генерира АТФ - основната единица енергия в клетките на организма.

Недостиг и симптоми: 

Недостигът на магнезий не е често срещан, тъй като бъбреците ограничават отделянето му с урината. Ниският прием или прекомерните загуби могат да се дължат на хроничен алкохолизъм или на употребата на някои медикаменти. Ранните признаци на недостиг включват:

  • Намален апетит,

  • гадене,

  • повръщане,

  • умора, депресия,

  • слабост.

Възможно е също така да се появят изтръпване, мравучкане, мускулни крампи и необичаен сърдечен ритъм.

Препоръчителна дневна доза: 

Децата (1-3 години) се нуждаят от 80 мг дневно.

Децата (4-6 години) се нуждаят от 120 мг дневно.

Децата (7-9 години) се нуждаят от 170 мг дневно.

Децата (10-12 години) се нуждаят от 230-250 мг дневно.

Децата (13-14 години) се нуждаят от 310 мг дневно.

Юноши (15-18 години): момичетата се нуждаят от 350 мг дневно, а момчетата - от 400 мг дневно.

Възрастни: жените се нуждаят от 300-310 мг дневно (бременните жени - 310 мг, кърмачките - 390 мг), а мъжете - от 350-400 мг.

 

Странични ефекти или предозиране: 

Излишъкът от магнезий не представлява риск за здравите хора, тъй като бъбреците се грижат за отстраняването на излишъка. Високите дози добавки могат да предизвикат гадене и болки в корема. Може да се появи и диария.

 

Добър източник на хранителни вещества: 

Магнезият се съдържа в храни от растителен и животински произход, както и в някои напитки. Зеленолистните зеленчуци като спанак, както и бобовите растения са отлични източници на магнезий. Като цяло храните с високо съдържание на диетични фибри също съдържат големи количества магнезий. Често се добавя към зърнени закуски и някои алкохолни напитки. Водата от чешмата и бутилираната вода също могат да бъдат източници на магнезий, но количеството магнезий във водата варира според източника или марката.

 

Знаехте ли, че?

Магнезият играе много важна роля за мозъчната функция и настроението, а ниските му нива са свързани с повишен риск от депресия.

Някои експерти смятат, че ниските нива на магнезий в съвременните храни могат да бъдат причина за много случаи на депресия и други психични заболявания.

Добавянето на магнезий може да ни помогне да премахнем симптомите на депресия, а също така може да подобри общото ни настроение. Въпреки това експертите подчертават, че са необходими допълнителни изследвания в тази област.