Статии и енциклопедии

Магнезий

Магнезий

Магнезий

Магнезият е важен минерал, който поддържа физическото здраве и е от съществено значение за повече от 300 биохимични реакции в организма. Той участва в предаването на нервните импулси, регулирането на телесната температура, детоксикацията, производството на енергия и формирането на здрави кости и зъби.

Описание

Магнезият е важен минерал, който поддържа физическото здраве и е от съществено значение за повече от 300 биохимични реакции в организма. Той участва в предаването на нервните импулси, регулирането на телесната температура, детоксикацията, производството на енергия и формирането на здрави кости и зъби.

От години здравните специалисти подчертават важността на включването на достатъчно количество магнезий в ежедневната ни диета. Цинкът, калцият и магнезият са три от най-важните минерали, от които тялото ни се нуждае, за да функционира нормално. Магнезият помага за усвояването на калция в организма, а цинкът активно подпомага функционирането на имунната система.

Особено жените трябва да се погрижат да получават достатъчно магнезий, независимо от възрастта си. Магнезият намалява риска от остеопороза, облекчава симптомите на предменструалния синдром и менопаузата и намалява риска от преждевременно раждане.

 

Диетични източници на магнезий

  • Бадеми,

  • пълнозърнести зърнени храни,

  • пшеничен зародиш,

  • риба,

  • зеленолистни зеленчуци.

 

Както при повечето хранителни вещества, дневните нужди от магнезий не могат да бъдат задоволени само чрез консумация на храни, съдържащи магнезий, поради което препоръчваме приемането на хранителни добавки.

 

Ето 5 здравословни състояния, които могат да бъдат повлияни от редовния прием на магнезий, за да ви помогнат да възстановите здравето и благополучието си.

  1. Остеопороза

Научни изследвания са установили подобрение на костната минерална плътност след прием на комбинация от калций и магнезий. Дефицитът на магнезий променя калциевия метаболизъм и действието на хормоните, които регулират нивата на калций, което води до остеопороза.

  1. Сърдечно-съдови заболявания

Магнезият се свързва с по-нисък риск от коронарна болест на сърцето. Изследванията в областта на храненето показват, че достатъчният прием на магнезий може да намали риска от инсулт. Недостигът на магнезий увеличава риска от нарушения на сърдечния ритъм, което увеличава риска от усложнения след инфаркт.

  1. Високо кръвно налягане (хипертония)

Магнезият играе ключова роля в регулирането на кръвното налягане. Можете да увеличите ефекта му върху контрола на кръвното налягане, като консумирате плодове и зеленчуци, които са отлични източници на калий и магнезий.

  1. Захарен диабет

Лицата с недостиг на магнезий са с повишен риск от развитие на диабет тип 2 и тежка диабетна ретинопатия. Магнезият подпомага метаболизма на въглехидратите и влияе върху освобождаването на инсулин, който контролира нивата на глюкоза в кръвта. Повишаването на дневния прием на магнезий със 100 мг намалява риска от развитие на диабет тип 2 с до 15%.

  1. Мигрена, безсъние и депресия

Магнезият може да лекува тежки форми на психични разстройства, включително пристъпи на паника и тревожност. Добавката може да намали риска от повторна поява на тези разстройства, както и да помогне за облекчаване на мигрена, безсъние и депресия.

 

Ако страдате от някое от тези състояния, трябва да приемате магнезиева хранителна добавка. Това ще гарантира, че получавате достатъчно магнезий в организма си, като същевременно ще премахне здравословните проблеми и ще подобри благосъстоянието ви.