Статии и енциклопедии

Магнезиев хлорид

Магнезиев хлорид

Магнезиев хлорид

В сравнение с по-слабо разтворимите форми на магнезий, магнезиевият хлорид се абсорбира почти напълно в червата. Научете повече за магнезиевия хлорид и прочетете пълната статия.

Описание

Магнезиев хлорид


Какво представлява магнезиевият хлорид?

Магнезиевият хлорид, известен с химичната си формула MgCl2, е вид сол, използвана като хранителна добавка. Среща се естествено в морската вода, но често се извлича от солени езера - по-специално Голямото солено езеро в северната част на Юта и Мъртво море между Йордания и Израел, където съдържанието на магнезиев хлорид може да достигне 50 %. 

Поради това той е една от формите на магнезий, които могат да се използват в храни и хранителни добавки, и е най-често използваната форма на магнезий (глицинат, малат, оксид, сулфат и др.) за тези цели.


Защо се нуждаем от магнезий?

Магнезият е жизненоважно хранително вещество, което ни помага да поддържаме цялостното си здраве. Той е отговорен за повече от 300 биохимични реакции в организма, включително за регулирането на кръвната захар, кръвното налягане и функциите на мускулите и нервите. Той е от съществено значение и за производството на протеини, костни минерали и ДНК.


Какво се случва при недостиг на магнезий?

Въпреки че магнезиевият дефицит често се проявява без явни симптоми, той може да се прояви чрез общи или неспецифични симптоми като умора, слабост, депресия, неволни потрепвания и аритмия (нарушение на сърдечния ритъм).

Хроничният недостиг на магнезий е тясно свързан с широк спектър от здравословни проблеми, включително астма, мигрена, диабет тип 2, метаболитен синдром, хипертония, атеросклероза, остеопороза и рак на дебелото черво.


Защо магнезиевият хлорид е най-добрата съществуваща форма на магнезий?

Магнезиевите соли, като например магнезиевият хлорид, улесняват отстраняването на магнезиевия дефицит, тъй като могат да се разтварят във вода. В сравнение с по-слабо разтворимите форми на магнезий, магнезиевият хлорид се абсорбира почти напълно в червата, което увеличава неговата бионаличност в кръвта.

Според проучване от 2017 г., публикувано в Current Nutrition and Food Science, бионаличността на магнезиевия хлорид (и други магнезиеви соли като магнезиев аспартат, глюконат, цитрат и лактат) варира между 50 % и 67 %. Органичните соли като магнезиев хлорид са малко по-ефективни от неорганичните соли.


При кои проблеми може да се помогне с магнезиев хлорид?

  • В случай на недохранване.
  • В случай на диета с ниско съдържание на магнезий.
  • При тежка диария и повръщане.
  • Хронични чревни проблеми като болест на Крон и целиакия.
  • По време на бременност и кърмене.
  • При лошо управляван диабет.
  • В случай на алкохолизъм.
  • В периода на употреба на диуретици.
  • При проблеми с щитовидната жлеза.