Статии и енциклопедии

Лимон (Citrus × limon)

Лимон (Citrus × limon)

Лимон (Citrus × limon)

Бананите не са единственият начин да си набавим достатъчно калий в организма. В допълнение към витамин С лимоните съдържат цели 80 милиграма от този важен минерал, който помага на организма да поддържа силата си. Научете повече за лимона и прочетете пълното му описание...

Описание

Лимон

Наименование на растението:

Лимон

Латинско наименование:  

Citrus × limon

Използваема част: 

Плод, листа

Други наименования: 

/

 

Обща характеристика и история: 

Лимонът е вид вечнозелено дърво от род Citrus и семейство Rutaceae. Името "лимон" се използва както за дървото, така и за плода, въпреки че дървото често се нарича и "лимоново дърво". Разпознава се по жълтите си елипсовидни плодове, които се използват в цял свят за кулинарни и други цели. Лимоновият сок съдържа 5-6 % лимонена киселина, която придава на плода характерния му кисел вкус.

Произходът на лимона е неизвестен, но експертите смятат, че растението първоначално е растяло в Асам (регион в Североизточна Индия), Северна Бирма и Китай. Проучване на генетичния произход на лимона потвърди, че лимонът е хибрид между червения портокал и цитрона.

В Европа лимоните се появяват за пръв път в Италия през II в. от н.е., по времето на Древен Рим, но отглеждането им не е било много разпространено. По-късно лимоните са пренесени и в Персия, Ирак и Египет.

За първи път те са записани в литературата през X в. в арабски трактат за селското стопанство и също така са използвани като декоративно растение в ислямските градини.

Първото значително отглеждане на лимони в Европа започва в Генуа през XV век. През 1493 г. Христофор Колумб пренася лимона в Америка.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Лимоновият сок, кората и кората на лимона се използват за приготвяне на много напитки и храни. Лимоновият сок се използва за приготвяне на лимонада, безалкохолни напитки и коктейли. Той може да се използва за приготвяне на маринати за риба, като консервант за някои плодове (ябълки, банани, авокадо), за приготвяне на сладко, лимонова извара и лимонов ликьор.

Лимоновите резени се използват за украса на храни и напитки.

Настърганата лимонова кора се използва за овкусяване на сладкиши, пудинги, ориз и други ястия.

Лимоновите листа се използват за приготвяне на чай, готвени ястия с месо и морски дарове.

Приложение за медицински цели: 

Консумацията на лимонов сок предотвратява образуването на камъни в бъбреците.

Лимоновият сок, смесен с мед, помага за облекчаване на дискомфорта, причинен от болки в гърлото.

Лимоновият сок съдържа пектин - разтворими фибри, които са отлично средство за отслабване.

Започването на деня с топла вода, към която е добавен лимон, стимулира храносмилането и зарежда организма с витамин С.

Лимоновият сок успокоява кожата и може да се използва за успокояване на ухапвания от насекоми.

Бананите не са единственият начин да си набавим достатъчно калий в организма. В допълнение към витамин С, лимоните съдържат цели 80 милиграма от този важен минерал, който помага на организма да поддържа силата си.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Лимоните съдържат съединения, които предпазват клетките ни от увреждане, което може да доведе до рак.