Статии и енциклопедии

Лайка (Matricaria chamomilla)

Лайка (Matricaria chamomilla)

Лайка (Matricaria chamomilla)

Растението успокоява коремните болки. Тъй като отпуска мускулите на червата, то може да помогне за регулиране на лошото храносмилане и може да се използва и от хора, страдащи от синдром на раздразнените черва. Научете повече за лайката и прочетете пълното описание...

Описание

Лайка

Наименование на растението: 

Лайка

Латинско наименование:  

Matricaria chamomilla

Използваема част: 

Цветовете, листата на стъблото

Други наименования: 

Лайкучка

Обща характеристика и история: 

Лайката се отнася към семейството на Сложноцветните. Разпространена е в цяла Европа и може да достигне височина до 60 см. Тя може да бъде разпозната по жълтите си цветове и характерния си аромат. Цъфти от юни до август, но по изключение може да цъфти до септември.

Историята на лайката започва в Древен Египет, където за първи път се споменава като лек за чума, наречена "агея". Смачканите цветове са използвани за грижа за кожата, а лайката е била и основна съставка на маслото, използвано за балсамиране на починалите фараони.

Името идва от древна Гърция, където "chamomaela" означава "смляна ябълка". Плиний Стари споменава за приликата между аромата на лайката и този на ябълков цвят.

Римляните са използвали лайката за придаване на аромат на напитките и като лечебно растение.

В Испания растението се нарича "manzanilla", което означава "малка ябълка".

През Средновековието венчелистчетата на лайката са били разпръсквани по земята, когато са се провеждали важни събирания, за да се създаде приятен аромат. Използвали са ги и за придаване на аромат на бирата.

Монасите са открили, че един на всеки 10 000 цвята лайка има две главички. Смята се, че тези растения имат по-мек аромат.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Най-честата употреба е за приготвяне на чай или тинктура. Тинктурата се приготвя, като 5 супени лъжици цветове от лайка и парче кора от канела се накиснат в 300 мл ракия. Препаратът се оставя да престои 21 дни, след което се прецежда и се добавя ½ л дестилирана вода, в която се варят 30 г захар.

За приготвяне на чай една чаена лъжичка изсушени цветове от лайка се залива с чаша вряла вода.

 

Приложение за медицински цели: 

Лайката може да се използва за лечение на рани, тъй като подпомага заздравяването на раните и е антибактериална. Тя е особено полезна при лечение на изгаряния.

Антибактериалното действие на чая от лайка може да помогне за предотвратяване и лечение на настинки, като същевременно ни предпазва от бактериални заболявания.

Пиенето на чай от лайка успокоява мускулните спазми, което прави чая от лайка ефективно средство за облекчаване на менструалните спазми.

Растението успокоява коремните болки. Тъй като отпуска мускулите на червата, то може да помогне за регулиране на лошото храносмилане и може да се използва и от страдащите от синдром на раздразнените черва.

Пиенето на чай от лайка успокоява нервната система и помага за по-ефективен сън. Той се използва от векове за лечение на безсъние.

Благодарение на противовъзпалителните си свойства тя успокоява кожни възпаления като екзема, псориазис и обриви, причинени от алергии.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Някои изследвания показват, че лайката може да помогне на хората с диабет. Смята се, че тя е полезна и при хипергликемия.