Статии и енциклопедии

Къпина (Rubus fruticosus)

Къпина (Rubus fruticosus)

Къпина (Rubus fruticosus)

Къпините съдържат голямо количество витамин С. Една купичка къпини съдържа 30,2 милиграма витамин С, което е половината от препоръчителната дневна стойност на витамин С. Витамин С е неразделна част от образуването на колаген в костите, съединителната тъкан и кръвоносните съдове. Научете повече за къпините и прочетете пълното описание...

Описание

Къпина 

Латинско наименование:  

Rubus fruticosus

Използваема част: 

Листата, плодовете и издънките

Други наименования: 

/

Обща характеристика и история: 

Къпината е интересно растение с остри бодли и вкусни плодове. Съществуват няколко вида къпини, които са доста различни един от друг, а също така са известни с факта, че изключително често се хибридизират помежду си. В Европа се срещат над 28 различни вида къпини, а в света - над 170 вида къпини. Често се срещат в горите и по краищата на горите в райони с мека зима. Къпината има зелено стъбло с остри бодли и 3 или 7-частични перести листа, които могат да останат на растението дори през зимата. Цъфти от май до края на август. Тъй като брането на къпини е доста трудно поради острите бодли, то трябва да се извършва по правилния начин.

Много е трудно да се проследи точният произход на къпината, тъй като в момента къпините са широко разпространени по целия свят. Експертите смятат, че те произхождат от Азия и Европа, като гърците и римляните са ги използвали предимно за лечебни цели, докато американците са ги използвали главно за храна. Растението се използва повече от 2000 години за лечение на чревни проблеми и треска.

Приложение в диетата и употреба: 

В миналото къпините са се използвали за приготвяне на всякакви десерти.

Днес най-често се използват за приготвяне на чай, сладко, сок, сироп, тинктура, вино, ликьор, компоти, оцет и желе.

От изсушените листа на къпината може да се приготви чай (може да се пие или просто да се гаргари). Топла запарка от къпини може да помогне за облекчаване на афти и възпалени и болезнени венци.

Често се използва и за приготвяне на компреси и бани.

Приложение за медицински цели: 

Къпините съдържат голямо количество витамин С. Една купичка къпини съдържа 30,2 милиграма витамин С, което е половината от препоръчителната дневна стойност на витамин С. Витамин С е неразделна част от образуването на колаген в костите, съединителната тъкан и кръвоносните съдове. Той може също така да помогне за заздравяването на рани, възстановяването на кожата, усвояването на желязо и предотвратяването на скорбут.

Те съдържат и голямо количество фибри, които могат да ни помогнат да намалим лошия холестерол, да стимулират движението на червата, да контролират нивата на кръвната захар, като забавят усвояването ѝ, и да намалят апетита.

Витамин К, който също се съдържа в къпините, помага за образуването на кръвни съсиреци и предотвратява кървенето. Той играе важна роля и в костния метаболизъм.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Манганът, който се съдържа в къпините, може да помогне за предотвратяване на остеопорозата и да намали честотата на епилептичните припадъци.