Статии и енциклопедии

Кориандър (Coriandrum sativum)

Кориандър (Coriandrum sativum)

Кориандър (Coriandrum sativum)

Кориандърът става все по-популярен като средство за предотвратяване на гадене, повръщане и други стомашни неразположения. Пресните листа от кориандър са отлично предястие, за да подготвят червата за обилно хранене. Научете повече за кориандъра и прочетете пълното описание...

Описание

Кориандър 

Наименование на растението: 

Кориандър 

Латинско наименование:  

Coriandrum sativum

Използваема част: 

Листа, семена

Други наименования: 

/

 

Обща характеристика и история: 

Кориандърът е едногодишно растение от семейство Apiaceae. Всички части на растението са годни за консумация, но традиционно се използват пресни листа и изсушени семена. Кориандърът произхожда от Южна Европа и Северна Африка до Югозападна Азия. Височината му достига до 50 см. Листата са с различна форма, обикновено разделени в основата на растението. Цветовете са малки, бели или бледорозови и асиметрични. Плодовете са сферични и с диаметър 3-5 милиметра.

Думата "кориандър" произлиза от старофренската дума "coriandre", която идва от латински.

Първоначално кориандърът не е бил известен с лечебните си свойства или кулинарните си приложения, а със силната си миризма, подобна на тази на бръмбар.

Хипократ, лекар от Древна Гърция, препоръчва използването на кориандъра като лекарство.

Плиний споменава, че най-качественият кориандър идва от Италия, където се твърди, че е донесен от Египет. Семената на кориандъра са били високо ценени от египтяните и са открити от археолозите в гробниците от 21-ва династия.

През Средновековието и Ренесанса кориандърът е смятан за афродизиак и е добавян в любовни отвари.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Младите листа на кориандъра могат да се добавят към ястия в уок, а семената могат да се използват за обогатяване на хляб. Той също така е често срещана съставка в кърито. Може да се добавя към салати, супи, ризото, сосове, зеленчуци, гъби, домати и често се добавя към някои десерти, като например джинджифил.

Може да се използва за придаване на вкус на майонеза или крема сирене, за гарниране на месни, рибни или зеленчукови ястия или за приготвяне на кюфтета, зеленчукови бургери и маринати за месо и риба.

 

Приложение за медицински цели: 

Кориандърът има антисептични, противогъбични и антиоксидантни свойства, които могат да се използват при кожни проблеми като екзема, суха кожа и гъбички.

Той съдържа олеинова, линоленова, палмитинова, стеаринова и аскорбинова киселина (витамин С), което го прави ефективно средство за понижаване на нивата на холестерола в кръвта. Намалява нивата на лошия (LDL) холестерол и отлагането му по вътрешните стени на артериите и вените, който може да доведе до сериозни сърдечносъдови заболявания като атеросклероза, инфаркти и инсулти. Още по-важно е, че кориандърът спомага за повишаване на нивата на здравословния холестерол (HDL).

Кориандърът става все по-популярен като средство за предотвратяване на гадене, повръщане и други стомашни неразположения. Пресните листа от кориандър са отлично предястие за подготовка на червата за обилно хранене.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Съдържа желязо, което помага на хора, страдащи от анемия. Ниските нива на желязо в кръвта могат да причинят задух, сърцебиене, силна умора и влошаване на когнитивните способности.