Статии и енциклопедии

Kожа

Kожа

Kожа

Кожата се обновява, отделяйки мъртвите кожни клетки ежедневно и създавайки нов слой кожа на всеки 28 дни. Запознайте се с кожата и прочетете пълното описание.

Описание

Kожа

 

Наименование на органа:

Kожа

Латинско наименование на органа:

Integumentum commune

 

Описание на органа:

Кожата е нашият най-голям орган или сетиво, което предпазва вътрешните органи и системи от вредните влияния на околната среда. Състои се от три основни слоя – горен слой или епидермис, дерма и подкожен слой. Епидермисът се състои от много клетки, наречени кератиноцити, и действа като вид бариера между външната среда и вътрешността на нашето тяло, следователно е отговорен за предотвратяването на навлизането на чужди вещества в тялото през кожата. Съдържа и меланоцити, клетките, които определят цвета на нашата кожа. Хората с по-високо количество меланин имат по-тъмен тен, докато тези с по-ниско количество меланин в кожата си имат по-светъл тен.

Кожата също така съдържа космени фоликули, както и потни и мастни жлези. Кожата също така включва коса, косми и нокти.

Потните жлези отделят пот върху повърхността на кожата. Повечето се намират под мишниците, в областта на челото и по стъпалата. По състав потта е подобна на кръвната плазма, а поради съдържанието на пикочна киселина и мазнини има и характерна неприятна миризма. Задачата на себума пък е да омазнява косата и космите, но също така да ги предпазва от чупливост.

 

Болести, които най-често засягат органа:

  • Атопичният дерматит е възпалително кожно заболяване, което е придружено от изключително неприятни симптоми, присъстващи по кожата през цялата година, като може да се влоши през зимата и лятото.
  • Меланомът е рак на кожата, който се развива поради продължително излагане на слънчева светлина. Лъчите предизвикват свръхпроизводство на меланин, поради което по повърхността на кожата се появяват тъмни петна. Меланомът е сериозно кожно заболяване, което може да бъде фатално.
  • Псориазисът е второто най-често срещано възпалително кожно заболяване, което причинява суха и сърбяща кожа. Това се дължи на необичайното производство на нови кожни клетки. Все още не е познато трайно лечение.
  • Акнето може да се появи при хора от всички възрасти, въпреки че е най-често срещано при тийнейджърите заради хормоналния дисбаланс. Лошата хигиена на кожата, бактериалната инфекция и запушените пори също могат да допринесат за образуването му.

 

Симптоми на проблеми с органа:

  • Сърбяща и суха кожа,
  • зачервена кожа,
  • кожни обриви,
  • рани, които не зарастват или заздравяват бавно,
  • проблеми със съня,
  • депресия.

 

Храна, която има благоприятен ефект върху органа:

Омега-3 мастните киселини, срещащи се особено в мазната риба, са отличен избор за кожата. Добър избор са също храни като авокадо, орехи, слънчогледови семки, сладки картофи, чушки, броколи, домати, соя, черен шоколад, зелен чай и червено цвекло.

Лошо влияние върху кожата ни могат да имат следните храни: сладкиши, мляко, чипс, газирани напитки, бърза и преработена храна, маргарин и алкохол.

 

Интересни факти за органа:

  • Кожата играе важна роля в регулирането на телесната температура. Тя работи като термостат на нашето тяло. Когато температурите се повишат, потните жлези се активират, за да охладят тялото ни.
  • Кожата се обновява, отделяйки мъртвите кожни клетки ежедневно и създавайки нов слой кожа на всеки 28 дни. Понякога мъртвите кожни клетки остават на повърхността на кожата и трябва да бъдат отстранени чрез ексфолиация.
  • Нашата кожа е дом на милиони бактерии. Безобидните бактерии на повърхността помагат на имунните клетки да се борят срещу микробите, причиняващи различни заболявания.