Статии и енциклопедии

Картоф (Solanum tuberosum)

Картоф (Solanum tuberosum)

Картоф (Solanum tuberosum)

Картофите са с ниско съдържание на протеини, но с високо съдържание на въглехидрати, което ги прави идеална диета за хора, които искат да напълнеят. Съдържанието на В-комплекс улеснява усвояването на въглехидратите. Научете повече за картофите и прочетете пълното описание...

Описание

Картоф

Наименование на растението: 

Картоф

Латинско наименование:  

Solanum tuberosum

Използваема част: 

Грудка

Други наименования: 

/

Обща характеристика и история: 

Картофът е многогодишно растение, което принадлежи към семейството на коренищните растения. Думата "картоф" се отнася както за ядливия клубен, така и за цялото растение. Растението произхожда от Андите и е пренесено в Европа от Перу от Христофор Колумб. Съществуват няколко вида картофи, някои от които са по-подходящи за готвене, а други - за печене. Днес картофите са четвъртата по важност култура в света.

Преди края на XVI в. семейства на баски моряци започват да отглеждат картофи по крайбрежието на Северна Испания. Сър Уолтър Роли засажда картофи в Ирландия през 1589 г. на площ от 40 000 хектара. Необходими са почти четири десетилетия, за да бъдат въведени картофите в Европа.

С течение на времето земеделските стопани в Европа също така откриват, че картофите се отглеждат много по-лесно от други култури като пшеница и овес. Те открили, че картофите съдържат много витамини, които са от съществено значение за оцеляването на човека.

През 1840 г. епидемия от картофена чума в Европа унищожава големи количества реколта в различни страни.

Приложение в диетата и употреба: 

Картофите могат да се варят, да се правят на пюре, на картофена супа или на картофена салата, която е чудесно допълнение към рибата. Разбира се, има и някои по-малко здравословни начини за приготвяне на картофи, като например печене или пържене.

Но всички познаваме картофения чипс - солени, пържени картофени резени.

Приложение за медицински цели: 

Картофите са с ниско съдържание на протеини, но с високо съдържание на въглехидрати, което ги прави идеална диета за хора, които искат да напълнеят. Съдържанието на В-комплекс улеснява усвояването на въглехидратите. Картофите често се срещат в менюто на спортистите, които се нуждаят от много енергия, за да извършват физическа дейност.

Тъй като съдържат лесноусвоими въглехидрати, те улесняват храносмилането. Определено обаче не трябва да се прекалява с консумацията му, тъй като яденето на големи количества може да доведе до подкиселяване на организма.

Съдържа голямо количество фибри, които стимулират перисталтиката и увеличават отделянето на стомашни сокове, като по този начин улесняват храносмилането и предотвратяват колоректалния рак. Фибрите се свързват и с изстъргването на холестерола от артериите и кръвоносните съдове. Здравословните нива на холестерола в кръвта намаляват риска от сърдечносъдови заболявания.

Картофите могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане, тъй като са добър източник на калий, който участва в понижаването на кръвното налягане.

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Витамин В6 допринася за производството на полезни химични вещества в мозъка, включително серотонин, допамин и норадреналин. Картофите съдържат витамин В6, така че могат да помогнат за предотвратяване на депресия, стрес и хиперактивност.