Статии и енциклопедии

Жълт кантарион (Hypericum perforatum)

Жълт кантарион (Hypericum perforatum)

Жълт кантарион (Hypericum perforatum)

Жълтият кантарион действа като леко успокоително, отличен е за заздравяване на изгаряния и рани, понижава кръвното налягане, действа противовъзпалително и още много...

Описание

Жълтият кантарион е многогодишно тревисто растение с височина до 70 см. Mоже да бъде разпознат и под имената: звъника, сечено биле, порезниче и др.

 

Неговите жълти цветове, които цъфтят през юли, се използват в медицината:

  • при коремни проблеми като спазми и възпаления,
  • изгаряния и различни наранявания на кожата, както и
  • нервни разстройства (антидепресивно действие).

 

Жълтият кантарион се използва за медицински цели от повече от две хилядолетия. В древността е използван за лечение на соматични и психологични болки. В средновековна Европа са му приписвали магически и отблъскващи злото свойства.

 

Екстрактът от жълт кантарион съдържа редица различни вещества, които влияят върху гореспоменатите проблеми: хиперицин, псевдохиперицин, хиперфорин, флавоноиди, фенолни киселини.

Жълтият кантарион е много добре проучена билка и в резултат на това има твърдения, че хиперицинът потиска активността на някои ензими, като например моноаминооксидазите (МАО). Моноаминооксидазите разграждат невротрансмитерите, които ни дават усещане за благополучие, хармония и умствена жизненост, а също така са отговорни за регулирането на настроението и контрола на апетита, като серотонин, допамин и норадреналин.

Флавоновите и флавоноловите гликозиди също са важни, особено кверцетиновите гликозиди като хиперозид, рутин, кверцитрин и изокверцитрин. Всички флавоноиди са болкоуспокояващи и антибактериални. Цветовете съдържат бифлавоноиди (биапигенин и аментофлавон), които не се срещат в други части на растението. Аментофлавонът е предимно противовъзпалителен и лекува язви.

В допълнение към горепосочените, жълтият кантарион съдържа и катехинов тип (15 %) и процианидини. Жлезите на листата, които приличат на прозрачни точки, съдържат летливо масло (0,1-1 %). Това масло съдържа основно метилбутенол, който се съдържа и в летливото масло на хмела. В свежите части на растението, особено в узрелите плодове, има флороглуцинови производни като хиперфорин (2-4 %), които са сходни по структура с активните вещества на хмела и имат главно противовъзпалително и антибактериално действие, но също така антибиотично и успокояващо централната нервна система. Хиперфоринът е силно разтворим в масло, затова е най-добре да се използва маслен екстракт от жълт кантарион за лечение на възпалена кожа. Подобни на хиперфорина вещества, изолирани от сродни видове, унищожават клетките на рака на дебелото черво.

 

Затова жълтият кантарион действа като:

  • Седативно средство и лек транквилизатор.
  • Антидепресант и анксиолитик.
  • Също така е отлично средство за заздравяване на изгаряния и рани благодарение на съдържанието си на антибиотици и хиперфорин.
  • Иманинът има и пряко въздействие върху съдовата система, като понижава кръвното налягане и увеличава честотата и дълбочината на дишането.
  • Препаратите от жълт кантарион за локална употреба са противовъзпалителни, антибактериални, противогъбични и аналгетични. Използват се главно при кожни наранявания и възпаления, отоци и мехури, ухапвания от насекоми, леки изгаряния и измръзвания, за облекчаване на ишиас, леки навяхвания и болки в мускулите или гърба. Втриването или масажът с масло от жълт кантарион помага за облекчаване на симптомите на ревматизъм.

 

В Германия жълтият кантарион много често се предписва като средство за лечение на депресия и лошо психическо състояние. След някои изследвания върху хора е направено заключението, че чаят, приготвен от жълт кантарион и валериана, е по-ефективен от утвърденото лекарство диазепам. Важно е обаче да се внимава с дозировката при приема на жълт кантарион, тъй като прекомерните дози могат да имат отрицателен ефект върху здравето ви и същевременно да намалят ефекта на други лекарства, които може да приемате.

 

Екстрактите от жълт кантарион могат да имат странични ефекти, особено когато се приемат заедно с лекарства, затова трябва да се консултирате с Вашия лекар или фармацевт. Предупреждения при прием на жълт кантарион:

  • Препаратите от жълт кантарион могат да намалят концентрацията в кръвта, когато се приемат с други лекарства, като по този начин намаляват действието им - това важи особено за лекарства, които се метаболизират чрез чернодробната ензимна система. Поради индукцията на ензимите, жълтият кантарион може да повлияе на други лекарства в продължение на около две седмици след прекратяване на приема.
  • Контрацептивните таблетки също имат намален ефект, когато се приемат едновременно с жълт кантарион.
  • Когато жълтият кантарион се приема с лекарства за лечение на депресивни състояния, действието на последните се засилва и се появяват нежелани странични ефекти като повишено кръвно налягане, изпотяване, повишена температура и главоболие.
  • Употребата на жълт кантарион не се препоръчва при бременни или кърмещи жени.
  • Възможно е да се появят кожни реакции при слънчеви бани или прекомерно излагане на слънце. Честотата на кожните реакции при прием на препарати от жълт кантарион е ниска по данни от Германия (един случай на 300 000 пациенти).