Статии и енциклопедии

Жълт кантарион (Hypericum perforatum), част 2.

Жълт кантарион (Hypericum perforatum), част 2.

Жълт кантарион (Hypericum perforatum), част 2.

Известно е, че жълтият кантарион омекотява слузта и лекува заболявания от нервен произход. Заради успокояващото си действие той все по-често се използва и за лечение на нарушения на автономната система и някои депресивни състояния. Научете повече за жълтия кантарион и прочетете пълното описание...

Описание

Жълт кантарион

Латинско наименование:  

Hypericum perforatum

Използваема част: 

Надземната част

Други наименования: 

Звъника, порезниче, кърски чай, шуплек, сечено биле

Обща характеристика и история: 

Жълтият кантарион е многогодишно растение, което може да достигне до 70 см височина. Има изправени стъбла, които са разклонени в горната си част. Листата са срещуположни, продълговати и дълги един или два сантиметра. Те са жълто-зелени с разпръснати полупрозрачни петна. Петната се виждат предимно на светло и придават на листата перфориран вид, което е латинското наименование на растението. Всеки цвят се състои от пет венчелистчета и е яркожълт на цвят, с черни петна по повърхността на венчелистчетата. Цветовете се появяват в краищата на горните клони между края на пролетта и средата на лятото. Ако цветните пъпки се смачкат, се получава червеникаво-лилава течност.

Жълтият кантарион е използван в ранните предхристиянски религиозни практики в Англия и за него са написани много легенди. Заради яркожълтия си цвят той често е бил свързван със слънцето.

От Русия до Англия европейците са използвали жълт кантарион за лечение на различни заболявания. Маслото от жълт кантарион често е наричано "Кръвта на Христос" и е използвано както при лечение, така и при религиозни церемонии.

 

Приложение в диетата и употреба: 

От жълт кантарион може да се направи масло от жълт кантарион: 25 грама от цъфтящата билка на ½ литър олио и поставете цялото количество на слънце за около 6 седмици. Когато маслото придобие червеникав цвят, прецедете го и го съхранявайте в затворен съд на тъмно място.

Обикновено се приготвя и чай от жълт кантарион, за който е необходима една чаена лъжичка цъфтящ жълт кантарион, която се залива с вряла вода и се оставя да се запари за поне 5 минути. Препоръчително е чаят от жълт кантарион да се консумира по време на диета на гладно.

Можете също така да си направите тинктура, вино или вана.

 

Приложение за медицински цели:  

Маслото от жълт кантарион може да се използва при ревматични заболявания на крайниците, подагра, наранявания, счупвания, навяхвания, изгаряния и слънчеви изгаряния, кожни възпаления, лошо зарастващи рани, навяхвания на раменете, болки в долната част на гърба, мускулни разтежения и ишиас.

То може да се използва и за облекчаване на чревни паразити (особено глисти), спазми и болки в стомаха и червата.

Известно е, че жълтият кантарион омекотява слузта и лекува заболявания от нервен произход. Поради седативните си свойства той все по-често се използва и за лечение на нарушения на автономната система и някои депресивни състояния.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Активните съставки на жълтия кантарион имат мощно въздействие върху регулирането на хормоните в организма. Хипотиреоидизмът е едно от най-често срещаните нарушения на щитовидната жлеза и е доказано, че жълтият кантарион намалява симптомите на хипотиреоидизъм, като помага на щитовидната жлеза да регулира производството на нормални нива на хормоните.