Статии и енциклопедии

Калций

Калций

Калций

Дефицитът на калций (хипокалциемия) често възниква по време на стареене (промяна в диетата, хормонални промени при жените, генетични фактори). Запознайте се с калция и прочетете пълното описание...

Описание

Калций

Ползи от консумацията и роля в организма: 

Калцият е един от най-важните минерали в тялото, тъй като тялото ни се нуждае от него в значително по-големи количества от другите минерали. Тялото ни съхранява повече от 99% от калция в костите и зъбите. Останалите нива на калций се намират в кръвта, мускулите и междуклетъчната течност.

Тялото се нуждае от калций, за да разширява и свива мускулите и кръвоносните съдове, да отделя хормони и ензими и да изпраща съобщения през нервната система.

 

Недостиг и симптоми: 

Дефицитът на калций (хипокалциемия) често възниква по време на стареене (промяна в диетата, хормонални промени при жените, генетични фактори). При нормален калциев дефицит обикновено няма симптоми, но при тежък калциев дефицит се появяват:

  • объркване или загуба на паметта,

  • мускулни спазми,

  • изтръпване на ръцете, лицето и краката,

  • депресия,

  • халюцинации,

  • чупливи кости.

 

Препоръчителна дневна доза: 

Децата (1-3 години) се нуждаят от 600 мг калций дневно.

Децата (4-6 години) се нуждаят от 700 мг калций дневно.

Децата (7-9 години) се нуждаят от 900 мг калций дневно.

Децата (10-12 години) се нуждаят от 1100 мг калций дневно.

Децата (13-14 години) се нуждаят от 1200 мг калций дневно.

Юношите (15-18 години) се нуждаят от 1200 мг калций дневно.

Възрастните жени и мъже се нуждаят от 1000 мг калций дневно.

 

Странични ефекти или предозиране: 

Високото ниво на калций в кръвта причинява състояние, наречено хиперкалцемия. Практически е невъзможно да се консумират прекомерни количества калций от естествени хранителни източници, а предозирането на калциеви хранителни добавки и добавки, които повишават усвояването на калций в тялото (витамин D) може да причини сериозни странични ефекти.

Най-чести са стомашни болки, диария или запек, главоболие, гадене и повръщане. Предозирането може в крайна сметка да причини умствено объркване, неправилен сърдечен ритъм и високо кръвно налягане.

 

Добър източник на хранителни вещества: 

Храните, богати на калций са:

  • Млечни продукти като мляко, кисело мляко и сирене,

  • зеленолистни зеленчуци,

  • риба с меки кости (консервирани сардини и сьомга),

  • храни, обогатени с калций (зърнени храни, сокове, соеви и оризови напитки, тофу).

 

Знаехте ли, че?

Калцият не само играе важна роля за поддържането на здрави кости и зъби, но също така ни помага да поддържаме оптимално телесно тегло.

Калцият намалява риска от развитие на рак на дебелото черво. Той потиска растежа на полипи, което може да доведе до рак. Намалява риска от развитие на аденоми и незлокачествени тумори на дебелото черво. Тялото ни усвоява необходимото количество калций, а излишъкът остава в червата. Според изследванията неусвоеният калций от червата се свързва с раковите носители и така ги елиминира от тялото. Проучванията показват, че това се отнася и за двата вида калций – този, който се съдържа в храната, и този, който се въвежда в тялото с помощта на хранителни добавки.