Статии и енциклопедии

Йод

Йод

Йод

Дефицитът на йод е най-често срещан при бременни жени и в региони, където нивото на йод в почвата е изключително ниско и хората се хранят с локално произведена храна. Научете повече за йода и прочетете пълното описание...

Описание

Йод

Ползи от консумацията и роля в организма: 

Йодът е минерал, който се съдържа в някои храни. Той е от съществено значение за производството на хормони на щитовидната жлеза, които контролират метаболизма на организма и много други важни функции. Организмът се нуждае от хормони на щитовидната жлеза и за правилното развитие на костите и мозъка по време на бременността. Осигуряването на достатъчно йод е важно за всички възрасти, но е особено важно за бременните жени и бебетата.

 

Недостиг и симптоми: 

Тъй като йодът може да се внася в организма чрез храната и напитките, йодният дефицит се среща много рядко. Недостигът се среща при хора, които не консумират йодирана сол (70% от домакинствата в света използват йодирана сол). Той е по-често срещан при бременни жени и в региони, където количеството йод в почвата е изключително ниско и хората там се хранят предимно с местно произведена храна.

При бременните жени йодният дефицит може да причини трайно увреждане на плода, като забави растежа, допринесе за умствено изоставане и забавено полово развитие.

По-слабо изразеният недостиг на йод може да доведе до по-нисък от средния коефициент на интелигентност при бебета и деца и да намали способността на възрастните да работят и да мислят ясно.

Първият признак за йоден дефицит е увеличената щитовидна жлеза.

 

Препоръчителна дневна доза: 

Децата (1-3 години) се нуждаят от 100 µg йод дневно.

Децата (4-6 години) се нуждаят от 120 µg йод дневно.

Децата (7-9 години) се нуждаят от 140 µg йод дневно.

Децата (10-12 години) се нуждаят от 180 µg йод дневно.

Децата (13-14 години) се нуждаят от 200 µg йод дневно.

Юношите (15-18 години) се нуждаят от 200 µg йод дневно.

Възрастните жени и мъже се нуждаят от 180-200 µg йод дневно. Бременните жени се нуждаят от 230 µg дневно, а кърмачките - от 260 µg дневно.

Странични ефекти или предозиране: 

Предозирането може да доведе до уголемяване на щитовидната жлеза, възпаление на щитовидната жлеза и развитие на рак на щитовидната жлеза.

Добър източник на хранителни вещества: 

Йодът се съдържа естествено в някои храни, а също така се добавя в солта, която е обозначена като "йодирана". Препоръчителният дневен прием на йод може да се постигне чрез консумация на:

  • Риба като треска и риба тон, водорасли, скариди и други морски дарове,

  • млечни продукти като мляко, кисело мляко и сирене,

  • зърнени продукти, като хляб и зърнени храни,

  • плодове и зеленчуци, съдържащи йод (в зависимост от количеството йод в почвата),

  • йодирана сол (преработените храни, като консервирани супи, почти никога не съдържат йодирана сол).

Знаехте ли, че?

Йодът също така поддържа добрия вид на кожата, косата и зъбите ви. Той е важен елемент за грижата за косата, тъй като недостигът на този минерал може да доведе до пълен косопад. Той ускорява растежа на косата и увеличава здравината на космените фоликули.