Статии и енциклопедии

Хрян (Armoracia rusticana)

Хрян (Armoracia rusticana)

Хрян (Armoracia rusticana)

Хрянът е нискокалоричен, не съдържа мазнини, но съдържа омега-3 и омега-6 мастни киселини, които са от съществено значение за нормалния метаболизъм. Тъй като е богат на фибри и протеини, той ни дава усещане за ситост. Научете повече за хряна и прочетете пълното описание...

Описание

Хрян 

Латинско наименование:  

Armoracia rusticana

Използваема част: 

Корените, листата

Други наименования: 

/

 

Обща характеристика и история: 

Хрянът е многогодишно тревисто растение от семейство Кръстоцветни, в което влиза и горчицата. Растението произхожда от Европа и може да бъде разпознато по разклоненото си стъбло, което може да достигне до 1,5 м височина. Листата са големи, дълги до 40 см, продълговати и копиевидни. Растението често се среща в ливади в близост до потоци. Ядливият корен се събира през пролетта и есента.

Известен е с острия си вкус, за който допринася съединение, наречено изотиоцианат. Това е летливо съединение, което се окислява на въздуха и в присъствието на слюнка, образувайки остър вкус, който според много хора прочиства синусите.

Хрянът се използва от хиляди години. Той се споменава в Библията, където се свързва с еврейски празник. В Стария завет той е споменат като една от петте горчиви билки.

Древните гърци и египтяни са го използвали като афродизиак, за лечение на чревни паразитни инфекции, кашлица, подагра, скорбут, хранителни отравяния, туберкулоза и ревматизъм.

През XVII в. се е използвал при приготвянето на говеждо месо, риба и стриди.

 

Приложение в диетата и употреба: 

Хрянът или коренът от хрян може да се използва по много различни начини. Настърганият хрян се съчетава чудесно с говеждо месо, пушени меса и риба. Традиционно той се използва и на Великденския празник, за да символизира гвоздеите и страданията на Исус.

Коренът може да се използва и за приготвяне на супи и сосове.

Листата на растението също могат да се използват за приготвяне на салати.

Ако не искате настърганият корен да потъмнее, поръсете го с лимонов сок. За да се намали остротата, може да се добави настъргана ябълка.

Приложение за медицински цели: 

Хрянът е нискокалоричен, не съдържа мазнини и омега-3 и омега-6 мастни киселини, които са от съществено значение за нормалния метаболизъм. Тъй като е с високо съдържание на фибри и протеини, той ни дава усещане за ситост, което го прави чудесно допълнение към здравословната диета за отслабване.

Калият е важна част от нашето тяло, която регулира потока на клетъчната течност и напрежението на кръвоносните съдове. Недостигът на калий води до високо кръвно налягане, което означава по-висок риск от развитие на сърдечносъдови заболявания и състояния. Хрянът е богат източник на калий.

Веществата в хряна действат като стомашни стимулатори, като подобряват храносмилането.

Хрянът съдържа и малки количества калций, който е градивен елемент на костите. Достатъчните количества калций могат да помогнат за предотвратяване на остеопорозата.

 

А знаете ли, че? Скорошни открития:

Проучванията показват, че мощните естествени химикали в хряна могат да бъдат отлична защита срещу микроби и бактериални инфекции, включително Listeria, E. coli и Staphylococcus.. Специфична антибактериална съставка, наречена изотиоцианат, придава на хряна характерната му лютивост.