Статии и енциклопедии

Обикновен хмел (Humulus lupulus)

Обикновен хмел (Humulus lupulus)

Обикновен хмел (Humulus lupulus)

Хмелът е богат източник на активни вещества, които стимулират стомашно-чревния тракт, убиват бактериите и успокояват спазмите. Вижте и другите ползи тук!

Описание

Хмелът е зелено увивно растение, което може да достигне до 10 метра дължина на стъблото. Отглежда се като културно растение. Листата са подобни на тези на лозата и са тъмнозелени на цвят.

Хмелът се среща в умерения пояс на Европа и Северна Америка, където се култивира от VIII в. от н.е. насам. 

Kласовидните му съцветия, наподобяващи шишарки са важна част от хмеловото растение и се използват за производство на подправката за бира. Екстрактът от тях обаче все повече се използва в медицината, тъй като хмелът има успокояващо, седативно и спазмолитично действие. Седативният и приспивателният ефект на хмела е доказан в клинични изпитвания в Германия, където е доказано, че хмелът и валерианата са също толкова ефективни, колкото и бензодиазепините, за облекчаване на нарушенията на съня. Тази комбинация се е доказала като успешна и при лечение на нервни проблеми при възрастни и деца. Хмелът се използва при всички форми на безпокойство, чувство на тревожност, нарушения на съня, нервност, раздразнителност и лош апетит.

Горчивината на хмела стимулира стомашно-чревния тракт, а изследванията показват, че хумулонът и лупулонът убиват бактериите (дори растежа на патогените на туберкулозата) и успокояват спазмите.

Хмелът е богат източник на лечебни вещества, главно благодарение на горчивата смола, ксантохурнола, етеричното масло, танина, аминокиселините, фенилпропаноловата киселина и флавоноидите.


Екстрактът от хмел може да се използва в алтернативната медицина за:

  • проблеми със съня,
  • трудности при успокояване,
  • антибактериални и антисептични свойства,
  • той е лек диуретик,
  • регулира храносмилането,
  • възпаление на устната кухина и
  • белодробни проблеми - туберкулоза.



Използване и приготвяне на хмел:

СЪН И РЕЛАКСАЦИЯ - залейте 10 г шишарки хмел с литър вряла вода и оставете да се накисне за 10 минути. Пийте този чай преди лягане или през деня.

ТИНКТУРА - отлично и бързо решение е използването на тинктура от хмел, 20 капки се капват във вода и се приемат 3 пъти дневно.
СТОМАШНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - накиснете шишарки от хмел в студена вода и оставете да престоят няколко часа (от 5 до 8 часа). Пийте леко затоплената вода преди хранене или на глътки през деня.
ХМЕЛОВА АРОМАТИЧНА ПОДЛОЖКА - смесете сухи шишарки от хмел с цветове от лавандула. Поставете подложката под възглавницата за по-качествен сън.

ХМЕЛОВ КОМПРЕС - за да подобрите заздравяването на рани, поставете марлена компрес в който са завити затоплени шишарки от хмел.